Spowiedź wielkanocna w Poznaniu. Gdzie i kiedy się wyspowiadać przed Wielkanocą 2022?

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Spowiedź wielkanocna w Poznaniu. Gdzie i kiedy się wyspowiadać przed Wielkanocą 2022?

Spowiedź wielkanocna w Poznaniu. Gdzie i kiedy się wyspowiadać przed Wielkanocą 2022?

2022-04-13 13:24

Spowiedź wielkanocna w Poznaniu. Gdzie i kiedy się wyspowiadać przed Wielkanocą 2022? To pytanie zadaje sobie wielu katolików przed zbliżającymi się świętami. Przygotowaliśmy małą podpowiedź dla mieszkańców Poznania, którzy chcieliby wyspowiadać się przed Wielkanocą.

Spowiedź wielkanocna w Poznaniu

Spowiedź wielkanocna 2022 to dla katolików ważny element Wielkanocy. Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego, wierni są zobligowani przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. Najczęściej ta spowiedź przypada właśnie w okresie Wielkanocy. Do pierwszego dnia świąt zostało już niewiele czasu i jeśli ktoś ma potrzebę spowiedzi, to musi się spieszyć. Okazji do tego będzie jednak całkiem sporo.

Poznań. Spowiedź wielkanocna w kościołach. Gdzie się wyspowiadać?

Spowiedź w poznańskich kościołach możliwa jest praktycznie codziennie. Niemal w każdej parafii można wyspowiadać się około pół godziny przed mszą świętą. Przed Wielkanocą konfesjonały przeżywają jednak oblężenie. W związku z tym parafie informują o możliwości spowiedzi wielkanocnej w nieco innych porach.

Sprawdziliśmy ogłoszenia duszpasterskie na najbliższy tydzień w niektórych poznańskich parafiach. Można tam znaleźć szczegółowe informacje na temat spowiedzi wielkanocnej. Na przykład w katedrze poznańskiej każdy wierny będzie mógł się wyspowiadać w Wielki Czwartek (między godz. 15, a 18:30), w Wielki Piątek (między godz. 8;15, a 16:45) i w Wielką Sobotę (między 8:15, a 16:30).

Spowiedź wielkanocna. Z jakich grzechów się wyspowiadać?

Przed spowiedzią wielkanocną warto przypomnieć sobie również, z jakich grzechów należy się spowiadać. Niektóre z nich mogą nie zostać odpuszczone. Jaka jest różnica między grzechami lekkimi a ciężkimi? Czytaj więcej: Za te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia od księdza na spowiedzi wielkanocnej. Grzechy ciężkie i lekkie - z tego trzeba się spowiadać

Z czego się spowiadać? [lista grzechów]

W czasie sakramentu pokuty należy wyznać swoje grzechy, podać ich liczbę i okoliczności. Z czego konkretnie należy się spowiadać? Podczas spowiedzi należy wyznać grzechy ciężkie, ale trzeba się liczyć z tym, że z powodu niektórych ksiądz może nie udzielić rozgrzeszenia. W Kościele Katolickim nie obowiązuje konkretna lista grzechów, ale można wymienić te przykładowe, z których należy się wyspowiadać:

  • oszustwo
  • cudzołóstwo
  • kradzież
  • krzywdzenie bliskich
  • zabójstwo

Typy grzechów zmieniają się, wraz ze zmieniającym się światem. Grzechy można więc popełnić także w internecie (hejtując innych, oglądając pornografię, czy dokonując oszustw internetowych). Nowe grzechy dotyczą także zanieczyszczania planety, szkodzenia swojemu zdrowiu np. przez branie narkotyków, czy bycia złym szefem.

Istnieją również grzechy, za które często nie otrzyma się rozgrzeszenia na spowiedzi (choć wiele zależy od sytuacji grzesznika, jego żalu za grzechy i mocnego postanowienia poprawy). Przykładem takich grzechów może być:

  • życie w niesformalizowanym związku
  • zawarcie związku małżeńskiego z drugą osobą (po pierwszym ślubie kościelnym)
  • aborcja
  • znieważenie Najświętszego Sakramentu
  • zabicie papieża

Jak widać, kwestie związane z formułą spowiedzi i grzechami, z których należy się spowiadać, mogą być skomplikowane. Dlatego w okresie Wielkanocy 2022 warto przypomnieć sobie dokładnie wszystkie aspekty związane z sakramentem pokuty przed przystąpieniem do spowiedzi wielkanocnej.

Sonda
Czy przystąpiliście/przystąpicie do spowiedzi wielkanocnej 2022?
Drożyzna w wielkanocnym koszyku? Przedświąteczne zakupy w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki