Szpital w Środzie w listopadzie został praktycznie w całości przekształcony w placówkę COVID-ową. Obecnie jest tam 114 łóżek dla chorych zakażonych koronawirusem, w tym aż 10 miejsc z respiratorami. Jest też 6 stanowisk do wysokoprzepływowej tlenoterapii. Teraz dołączyła także komora hiperbarczyna.
W komorze hiperbarycznej będzie się odbywała tlenoterapia, która opiera się na prawach fizyki gazów związanych z ciśnieniem i związanych z tym reakcjach organizmu.
Urządzenie wykorzystywane w Środzie może pracować z ciśnieniem dwukrotnie wyższym niż dostępne komory do tlenoterapii w Polsce. Jak informują pracownicy szpitala metody tlenoterapii są stale ulepszane i właśnie do tych metod dołączyła także tlenoterapia hiperbaryczna. - Powstające na ten temat badania dowodzą, że tlen podawany w sposób tradycyjny może niewystarczająco zaspokajać organizm. W wyniku uszkodzenia tkanki płucnej nie dostarcza do krwi odpowiedniej ilości tlenu. Aby został on w pełni przyswojony, należy podać jego skoncentrowaną ilość w warunkach podwyższonego ciśnienia. I tu właśnie ma zastosowanie ciśnienie stosowane w komorach hiperbarycznych. To sprawia, że wchłanianie tlenu przez organizm ma lepsze efekty od pozostałych technik pomimo uszkodzeń układu oddechowego - wyjaśniają pracownicy placówki.