Co to za projekty? Dawid Olszewski, naczelnik OSP Poznań Głuszyna wyjaśnia: - Pierwszy projekt zakłada zakup nowych kompletnych ubrań specjalnych dla naszych strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Zdaniem strażaka nowe ubrania pozwolą prowadzić działania w sposób bardziej komfortowy i ergonomiczny. –Chcielibyśmy kupić ubrania specjalnego w kolorze piaskowym. Strażak nie tylko będzie lepiej widoczny w warunkach ograniczonej widoczności ale także w warunkach pożarowych będzie on mniej narażony na przegrzanie organizmu. Dodatkowo widoczne będą wszystkie zabrudzenia powstałe w czasie pożaru – tłumaczy naczelnik. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ pozwoli to szybko likwidować substancje rakotwórcze na ubraniu. – Dodatkowo chcielibyśmy zakupić profesjonalną pralkę przemysłową, która pozwoli na usuwanie zabrudzeń i substancji kancerogennych oraz właściwe dezynfekowanie i impregnację tych ubrań. Tylko natychmiastowe pranie, skutecznie ogranicza ryzyko zachorowań strażaków na nowotwory – mówi strażak.
Drugi projekt strażaków z Głuszyny to zakup nowego lekkiego samochodu ratownictwa technicznego. - Pojazd ten ma być wyposażony w zbiornik wodny o pojemności min. 200 litrów, agregat wysokociśnieniowy wodno-pianowy oraz sprzęt do ratownictwa drogowego, pilarki do cięcia drewna oraz betonu i stali, sprzęt burzący, oświetleniowy, medyczny – mówi Olszewski. Auto będzie przystosowane do przewozu 6 ratowników.
Obecny wóz jest już naprawdę mocno wyeksploatowany i służy 26 lat. - Nie posiada wspomagania, które ułatwia prowadzenie pojazdów w wąskich uliczkach osiedlowych a także odpowiedniej zabudowy do zamocowania na nim sprzętu. Stan techniczny pojazdu wymaga generalnego remontu, którego kwota przewyższa wartość pojazdu. Przystosowany jest do przewozu tylko 3 ratowników, a to zdecydowanie za mało – tłumaczy strażak.
Poznański Budżet Obywatelski to inicjatywa polegająca na realizacji projektów społecznych mieszkańców Poznania za pieniądze z budżetu miasta. W tym roku jest do rozdysponowania aż 21 milionów złotych. Wybierać można spośród projektów dotyczących kultury, sportu, czy między innymi bezpieczeństwa.
Każdy mieszkaniec może zagłosować tylko raz, ale w głosowaniu można oddać aż 3 głosy. Jeden głos na projekt ogólnomiejski (dotyczący całego miasta) i maksymalnie dwa głosy na projekty rejonowe (dotyczące konkretnego rejonu).
Głosowanie rozpoczyna się 27 września i trwa do 21 października do godziny 12:00.
Zagłosować można za pośrednictwem strony internetowej lub oddać głos w specjalnie stworzonych punktach. Można będzie w nich skorzystać z pomocy ankieterów, którzy czuwają nad poprawnością procedury. Mobilne punkty do głosowania mogą zostać także utworzone przez Rady Osiedli. Dodatkowo w Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz w Centrum Inicjatyw Rodzinnych będą znajdowały się stałe punkty do głosowania, dostępne w godzinach ich pracy.
Zwycięskie projekty ogłoszone zostaną do 30 października.