Szczury i myszy w budynkach. Rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Szczury i myszy w budynkach. Rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu

Szczury i myszy w budynkach. Rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu

2022-03-29 13:09

Szczury i myszy można spotkać w wielu poznańskich budynkach. Już za chwilę rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja w mieście. Kogo ona dotyczy i jak będzie wyglądać? Szczegóły opisujemy w poniższym artykule.

Obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu

W piątek (1 kwietnia) w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta mają obowiązek wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni. - Deratyzacja powinna zostać przeprowadzona przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, lokalach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach, w szpitalach, hotelach, budynkach placówek oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów - tłumaczą urzędnicy.

W związku z deratyzacją, zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do wyłożenia trutki już w pierwszym dniu rozpoczęcia akcji. - Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji, dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać - dodają urzędnicy.

Urzędnicy podkreślają, że w miejscach, gdzie wyłożony zostanie trunek należy umieścić napisy ostrzegawcze. - Ponadto w okresie wyłożenia trucizny szczególnym nadzorem należy otoczyć dzieci oraz zwierzęta domowe - precyzują urzędnicy. Ponadto zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury.

Obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu. Dodatkowe wytyczne

W tym roku obowiązująca deratyzacja ma dodatkowe wytyczne. Jedna z nich jest spowodowana wojną na Ukrainie. Do Poznania przybyło wielu uchodźców i urzędnicy rekomendują, aby ostrzeżenia o wyłożonej trutce były także w języku ukraińskim.

Przez cały kwiecień funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą mogli kontrolować budynki i obiekty objęte obowiązkową deratyzacją. Na stronie internetowej Wydział Gospodarki Komunalnej znajduje się dokładny poradnik deratyzacyjny.

Deratyzacja w Poznaniu odbywa się dwa razy w roku. Kolejna zaplanowana jest na wrzesień 2022.

Sonda
Czy spotkałeś się z myszami lub szczurami w swojej piwnicy?
Ratują szczury porzucone w centrum Lublina

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają