Polecany artykuł:
NIK postanowił sprawdzić, czy szpitale zapewniają intymność i godność pacjentów. W tym celu monitorowano 12 placówek. Dane są szokujące.
Okazuje się, że aż 10 spośród kontrolowanych placówek utrudniała lub wręcz uniemożliwiała zapewnienie powyższego.
Pacjenci byli umieszczani w wieloosobowych salach, gdzie prowadzone były wywiady lekarskie i odbywały się badania. W tym czasie nie korzystano z parawanów. W czterech szpitalach pacjentów kładziono w korytarzach - i tym razem nie zapewniano intymności przy użyciu przesłon.
Problem stanowi też dostęp do łazienek i toalet. W większości szpitali pomieszczenia znajdują się na korytarzu i jest ich zbyt mało w stosunku do liczby pacjentów. Zdarza się też, że w drzwiach do ubikacji nie ma zamków, a nawet znajdują się w nich niczym nieprzysłonięte okna. W dwóch szpitalach łazienki były niedostosowane do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
W trzech szpitalach gabinety zabiegowe nie były zabezpieczone przed wejściem osób nieuprawnionych i brakowało jakiejkolwiek sygnalizacji o wykonywaniu w danym momencie badania czy zabiegu.
"Pacjenci 10 szpitali złożyli do dyrekcji tych placówek 59 skarg dotyczących naruszenia ich godności i intymności, z których 80 proc. uznano za zasadne. Podnoszono w szczególności problem nietaktownego, lekceważącego bądź aroganckiego zachowania się lekarzy wobec pacjentów" - czytamy w raporcie.
Zachowanie personelu to bowiem oddzielna kwestia, którą często warto zmienić. Okazuje się, że naruszanie godności pacjentów zdarzało się także w miejscach, gdzie infrastruktura szpitala w pełni na to pozwalała. Zabrakło jednak ludzkiej życzliwości.
NIK wziął pod lupę także monitoring w szpitalach. Okazało się, że w wielu placówkach rozmieszczano go w niekoniecznie stosownych miejscach:
"Monitoringiem wizyjnym objęte były również pomieszczenia, w których obowiązujące przepisy nie przewidują obecności kamer, np. w gabinetach zabiegowych, salach chorych i obserwacyjnych, izolatkach, gabinetach rezonansu magnetycznego oraz w punktach rejestracji pacjenta".
Najwyższa Izba Kontroli wnosi do Minister Zdrowia o:
- wypracowanie standardów w zakresie infrastruktury i warunków organizacyjnych szpitala, a także prawidłowego zachowania personelu oraz doprowadzenie do ich obowiązkowego wdrożenia przez wszystkie szpitale, tak aby prawo to nie pozostawało tylko formalną deklaracją.
- uregulowanie zasad i warunków prowadzenia obserwacji i rejestracji wizerunku osób i obrazu zdarzeń w podmiotach leczniczych, w tym w szpitalach.
Źródło: NIK
ZOBACZ TEŻ:
Kompromitacja kibiców Lecha. Legia mistrzem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Łazarz: Basen w parku Kasprowicza coraz bliżej! Kiedy otwarcie?
ZOBACZ TO WIDEO