Las Pamięci

i

Autor: Katarzyna Bastrzyk

Warto wiedzieć

Tego jeszcze nie było! Lasy Państwowe z niezwykłą inicjatywą. Polacy zyskają nowe miejsca do rekreacji poza miastem

2024-09-11 10:00

Wokół największych miast i aglomeracji Polski już niebawem mogą pojawić się nowe miejsca do odpoczynku. Wszystko to dzięki nietypowej inicjatywie Lasów Państwowych, które chcą wzmocnić ochronę ekosystemów w kraju oraz zapewnić Polakom wyjątkowe miejsca do rekreacji. Konsultacje społeczne już trwają! Na co jednak możemy konkretnie liczyć?

To będą pierwsze takie lasy w Polsce. Projekt ruszy niebawem!

W ostatnim czasie Lasy Państwowe poinformowały, iż ruszają z projektem lasów społecznych, który docelowo prowadzony będzie na terenie 25 nadleśnictw. Na czym jednak polegać ma owa inicjatywa? Wyznaczone tereny w lasach będą miały służyć głównie rekreacji i wzmacnianiu ochrony leśnych ekosystemów. 

Lasy społeczne priorytetowo traktują dostępność dla odwiedzających, bezpieczeństwo, możliwość rekreacji oraz zachowanie walorów krajobrazowych lasów, a nie pozyskiwanie drewna. Mimo to, w tych lasach nadal prowadzone są prace leśne, aby zapewnić ich trwałość i stabilność, szczególnie ważną w dobie zmian klimatycznych - czytamy na stronie poznan.lasy.gov.pl.

To pomysł, który odpowiada także na aktualne potrzeby mieszkańców dużych aglomeracji. Życie w mieście potrafi być męczące i niemalże każdy mieszkaniec takiej okolicy raz na jakiś czas potrzebuje wyciszenia wśród natury. Lasy społeczne najprawdopodobniej będą to umożliwiały! Proces opracowania mapy nowego typu lasów o wiodącej funkcji społecznej już się rozpoczął. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Lasy społeczne w Polsce. Gdzie i kiedy powstanie pierwsza zielona przestrzeń dla mieszkańców?

Pierwszy las społeczny wstępnie ma powstać jeszcze w listopadzie tego roku w okolicy Poznania. Wielkopolanie będą więc mogli jako jedni z pierwszych odwiedzić prawdziwą oazę spokoju i wypoczynku z dala od zgiełku miasta. 

Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, w trakcie konferencji prasowej poinformował, iż owy pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców, a to świetny znak. W najbliższym czasie więc samorządy, leśnicy i eksperci będą wspólnie projektować przestrzeń, uwzględniając dobro społeczeństwa i natury. 

Głównym celem tych lasów, wytyczenia ich w przestrzeni, na powierzchniach zarządzanych przez Lasy Państwowe, będzie udostępnienie ich w bezpieczny, zrównoważony sposób dla społeczeństwa - zarówno dla zorganizowanego wypoczynku, turystyki, ale też dla zwykłych potrzeb przykładowego Kowalskiego - mówił Wiesław Krzewina, portalsamorzadowy.pl.

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki