W Polsce wzrosła liczba kandydatów na księży. Jest 301 chętnych do zostania duchownym

i

Autor: Shutterstock, Shutterstock 301 wobec 280 w minionym roku - w Polsce wzrosła liczba kandydatów na księży. Tylu młodych mężczyzn rozpoczęło formację w październiku 2024 r., zdj. ilustracyjne

Tylu jest chętnych

Tendencja spadkowa zahamowana? Wzrosła liczba kandydatów na księży! Są nawet mężczyźni po trzydziestce

2024-10-06 7:52

301 wobec 280 w minionym roku - w Polsce wzrosła liczba kandydatów na księży. Tylu młodych mężczyzn rozpoczęło formację w październiku 2024 r. W Poznaniu to w większości tegoroczni maturzyści, ale nie brakuje również osób, które przekroczyły 30. rok życia. Nie wszyscy deklarują od razu, że chcą zostać księżmi, bo część z nich po prostu szuka swojego miejsca w kościele.

W Polsce wzrosła liczba kandydatów na księży

Po raz pierwszy od kilku lat wzrosła liczba kandydatów na księży. Ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, powiedział PAP, że np. w Poznaniu 70 procent mężczyzn, którzy rozpoczęli formację, to tegoroczni maturzyści. Poza tym w gronie kandydatów są już mężczyźni, którzy mają na koncie studia czy pracę zawodową, ale są też nawet tacy po 30. roku życia.

Zamiast cudu jest grzyb? Rzecznik archidiecezji warszawskiej wyjaśnia tajemnicę cudu w Konstancinie-Jeziornie

W całej Polsce formację rozpoczęło łącznie 301 kandydatów na księży, natomiast w poprzednich latach wyglądało to następująco:

  • 280 w 2023 r.;
  • 329 w 2022 r.
  • 356 w 2021 r.

Ks. Frąckowiak przyznaje, że wielu z chętnych, którzy rozpoczynają naukę w seminarium, ostatecznie rezygnuje. Dalsza część tekstu poniżej.

Nie oznacza to, że są np. rozczarowani Kościołem czy ludźmi Kościoła, tylko po prostu, stając w prawdzie i poznając swoje głębsze motywacje i pragnienia, odczytują, że ich miejsce jest gdzie indziej. Natomiast czas formacji w seminarium traktują jako etap dojrzewania

- mówi w rozmowie z PAP.

Jak dodaje, kandydaci na księży nie unikają w czasie rozmów rekrutacyjnych trudnych tematów, jak m.in. skandale toczące kościół. Młodzi ludzie przyznają, że słyszeli o duchownych zachowujących się w skandaliczny sposób, ale sami znają z doświadczenia "budujące przykłady księży", więc to dla nich ważniejsze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki