Policjanci przeprowadzają coraz więcej symulacji związanych z różnymi rodzajami terroru. Tak też było 5 grudnia w Jarocinie. Dyżurny otrzymał zgłoszenie, że do budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie wtargnął, uzbrojony w broń palną, napastnik. Jak wynikało z informacji przekazanych przez jednego z pracowników szkoły, napastnik postrzelił dwie osoby, a następnie zabarykadował się w jednej z sal wraz z 30 uczniami i nauczycielką.
Na miejsce przyjechali policjanci, którzy mieli zatrzymać napastnika i uwolnić zakładników. Sprawne działania doprowadziły do szybkiej konfrontacji z napastnikiem, jego zatrzymania i uwolnienia przetrzymywanych zakładników.
Kolejną ważną rzeczą była ewakuacja osób znajdujących się w budynku. - W związku z podejrzeniem podłożenia przez terrorystę ładunku wybuchowego, musiała ona być wykonana dynamicznie i sprawnie. Następnie policyjni pirotechnicy rozpoczęli przeszukiwanie całego budynku - opowiada Agnieszka Zaworska z jarocińskiej policji.
Przez cały czas trwania akcji policjanci wspomagani byli przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, którzy po zatrzymaniu napastnika, udzielali także pomocy osobom poszkodowanym. - Na szczęście ładunku wybuchowego nie było, a całe zdarzenie było ściśle zaplanowanymi ćwiczeniami. Pomimo tego wszyscy biorący w nich udział, podeszli do tej symulacji poważnie, z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem - dodaje Zaworska.
Po co takie działania?
- Działania te miały na celu przede wszystkim wypracowanie modelu współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i pracowników szkoły by w razie realnego zagrożenia, wszystkie prowadzone w takim miejscu czynności przebiegały sprawnie, począwszy od uruchomienia alarmu, ukrycia się uczniów i pracowników a zakończywszy na ewakuacji - opowiada Zaworska.
Takie zdarzenia to ogromny stres dla wszystkich, różne reakcje jego uczestników, na które muszą przygotować się także służby mające za zadanie nieść pomoc. Zdarzają się sytuacje, w których uczniowie reagują paniką, mdleją. Nad tym także muszą policjanci umieć zapanować i udzielić niezbędnej pomocy. Takie ćwiczenia to zarówno trening dla służb mundurowych, dyrekcji szkoły i uczniów.
Po zakończonych działaniach policjanci, strażacy, nauczyciele, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego opowiedzieli o swoich uwagach i spostrzeżeniach dotyczących ćwiczeń.
Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie insp. Krzysztof Rzepczyk podsumowując działania ocenił ich wykonanie na wysokim poziomie i podziękował zaangażowanym w nie instytucjom za zaangażowanie i współudział w tym przedsięwzięciu.
Polecany artykuł: