"0" i "A" to grupy krwi, których brakuje w Poznaniu najczęściej. Sytuacja powtarza się w każde wakacje, bo najwięcej dawców to ludzie młodzi, uczniowie i studenci.
- To są grupy najbardziej popularne w naszym społeczeństwie. Około 80% populacji taką grupę ma. To powoduje, że tych grup krwi potrzeba najczęściej - tłumaczy dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Krzysztof Olbromski.
Krew można oddać w siedzibie RCKiK w Poznaniu, przy ul. Marcelińskiej 44, ale też w punktach mobilnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się kiedy i gdzie można będzie to zrobić, wystarczy sprawdzić harmonogram, który znajduje się TUTAJ.
Jak mówili dawcy, z którymi udało nam się porozmawiać, oddanie krwi nie kosztuje wiele, a może pomóc wielu potrzebującym. Nie narzekają też na formalności, bo można się przyzwyczaić, a przy okazji dowiedzieć sporo nt. własnego zdrowia. Niektórzy przychodzą do RCKiK w Poznaniu od kilku lat, ale spotkaliśmy też debiutantów.
Aby oddać krew trzeba mieć ukończone 18 lat, ale nie można mieć więcej, niż 65 lat. Dawcy otrzymują za każdym razem 8 czekolad, batonika, soczek i kawę, aby uzupełnić ubytek węglowodanów w organizmie. To efekt tego, że jednorazowo oddają 450ml krwi.
Dodajmy, że w minionym roku w Poznaniu udało się zebrać niemal 45 tysięcy litrów krwi.
POSŁUCHAJCIE ROZMOWY Z DYREKTOREM RCKiK W POZNANIU, KRZYSZTOFEM OLBROMSKIM: