Skwer im. Ireny Sendlerowej

i

Autor: UMP Skwer im. Ireny Sendlerowej

W Poznaniu powstał nowy skwer! Upamiętnia Irenę Sendlerową!

2018-10-24 19:40

Imię Ireny Sendlerowej nosi skwer między ulicą Stawna, a Małe Garbary. Irena Sendlerowa była wielką działaczką społeczną w czasie II wojny światowej. Ratowała żydowskie dzieci, sama narażając przy tym swoje życie. Tablica z Jej imieniem oficjalnie została odsłonięta w czwartek.

- W przedwojennej Rzeczypospolitej żyło prawie milion żydowskich dzieci. Po wojnie na terenach należących do Polski, objętych niemiec­ką okupacją, odnalazło się ich pięć tysięcy. To okrutne statystyki. Ile dzieci uratowała Irena Sendlerowa? Legendarne dwa i pół tysiąca? Dwa razy więcej niż Oskar Schindler, jak głosił plakat poświęconego jej filmu? A może pięćset, jak sama w pewnym momencie oszacowała? A może mniej? Takie obliczenia są po prostu niestosowne. Nie licytujmy wartości życia i bohaterstwa. Nie w ilości tkwi jego istota - powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak portalowi Poznań.pl

O Irenie Sendlerowej przypomnieli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu. Zawsze sprzeciwiała się upokarzaniu Żydów, pomagała samotnym matkom, w czasie wojny załatwiała fałszywe zapomogi polskim żołnierzom, jak i Żydom.
Razem z Żegotą pragnęła nowego życia dla żydowskich dzieci po tzw. "aryjskiej stronie".

- Nadal potrzeba ludzi o nonkonformizmie Ireny Sendlerowej, wrażliwych i empatycznych, którzy - na przekór wygodnemu zobojętnieniu - będą działać dla tych zepchniętych dziś na społeczny margines. Nadal potrzeba ludzi, którzy z uporem maniaka będą powtarzać przytoczone już tu dzisiaj słowa - ludzie są dobrzy, bądź źli. Pochodzenie, wyznanie, światopogląd - nie mają znaczenia. Kim byłaby współczesna Irena Sendlerowa? Mawiała: "Każdemu, kto tonie, należy podać rękę." Wyjątkowo brzmią jej słowa, także w kontekście dzisiejszych wydarzeń na świecie i doniesieniach o aktualnych wojnach oraz tragediach na tle politycznym. Dlatego Poznań - Miasto bez Nienawiści - czci dzisiaj pamięć o tej wyjątkowej Polsce - mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Skwer pomiędzy tymi ulicami nosi nazwę Ireny Sendlerowej już od kwietnia. Pomysłodawcą uchwały był Tomasz Wierzbicki, radny Prawa do Miasta.

-  Ta uchwała nie wzbudziła w radzie żadnych kontrowersji. Konieczność uhonorowania Ireny Sendlerowej była dla nas wszystkich oczywista. Sprzeciwu nie budziło też miejsce pamięci - mówił przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz.

- Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali prezydent Jacek Jaśkowiak i odznaczone tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - Lucjanna Kuźnicka i Jadwiga Szczeszak. Na koniec przewodnicząca poznańskiej Gminy Żydowskiej przekazała prezydentowi torę. Zaprosiła też wszystkich do spaceru po Gminie i wysłuchania koncertu piosenki żydowskiej. - dowiadujemy się od portalu Poznań.pl

- Dzisiaj Irena Sendler żyje także w tulipanach swojego imienia. Zakwitają one co roku - zarówno w Warszawie, jak w Poznaniu - mówiła Alicja Kobus.

Autor: Julia Wieczorek

ZOBACZ: Najdziwniejsze sytuacje w Poznaniu. To nie mieści się w głowie! [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki