Retinopatia cukrzycowa to choroba oczu, będąca najczęstszym powikłaniem przewlekłej, cywilizacyjnej choroby jaką jest cukrzyca. Nieregularny, zazwyczaj podwyższony poziom cukru we krwi, uszkadza naczynia krwionośne w organizmie co jest powodem wielu powikłań cukrzycy w różnych organach człowieka. Retinopatia cukrzycowa długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty. Odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym, niewymagającym jakiejkolwiek opieki.
Dlatego Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” we współpracy z profesor Dorotą Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, rozpoczyna realizację projektu współfinasowanego z funduszy unijnych. Umowę o dofinansowanie projektu podpisano właśnie w Urzędzie Marszałkowskim. - Chcielibyśmy zaprosić do współpracy lekarzy diabetologów i poradnie diabetologiczne – mówi Szymon Wilkanowicz, koordynator projektu.
- W projekcie założyliśmy współpracę przez okres 15 miesięcy z poradniami diabetologicznymi na terenie całej Wielkopolski posiadających kontrakt z NFZ, które w ramach udziału w projekcie będą miały możliwość zapewnienia swoim pacjentom nowoczesnego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania analizującego zdjęcia dna oka zrobionego w pełni automatyczną fundus kamerą – dodaje Wilkanowicz.
Dla diabetyków oznacza to jedno – szybką diagnozę w kierunku retinopatii w ich własnej poradni. Badania mają ruszyć w październiku.