Ważna pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wielkopolscy adwokaci wyciągają dłoń

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Ważna pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wielkopolscy adwokaci wyciągają dłoń

Ważna pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wielkopolscy adwokaci wyciągają dłoń

2022-03-01 13:17

Trwa szósta doba inwazji Rosji na Ukrainę. Wbrew oczekiwaniom Kremla Ukraińcy nie zamierzają się poddawać! Tymczasem w Polsce wiele środowisk organizuje pomoc dla uchodźców. Od samego początku wojny u naszego wschodniego sąsiada - Ukraińcom uciekającym przed wojną pomaga Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu. Przewidziana pomoc ma być długofalowa. Na czym ona będzie polegać?

Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego. Rosyjskie wojska zaatakowały swojego sąsiada i od sześciu dni toczą się krwawe walki. Atakowana jest także ludność cywilna, a tysiące mieszkańców ucieka z kraju. Najwięcej Ukraińców przybywa do Polski. W związku z tym wielkopolscy adwokaci pomogą przeprowadzić uchodźców przez skomplikowane procedury migracyjne i pomogą zalegalizować pobytu w Polsce.

Reakcja wielkopolskiej adwokatury na konflikt zbrojny w Ukrainie była natychmiastowa. Jak podkreśla prawnicze środowisko dla wszystkich było oczywiste, że należy pomóc uchodźcom, którzy w naszym kraju szukają bezpiecznego schronienia. - Działania zaczęliśmy już w dniu wybuchu wojny w Ukrainie. Zaplanowaliśmy szereg działań – koordynację pomocy prawnej pro bono, zbiórki, działania edukacyjne – mówi Tomasz Jachowicz, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Odzew w środowisku przerósł najśmielsze oczekiwania. Wielu adwokatów osobiście udaje się do Lublina i innych miast, by zabrać ze sobą kobiety, dzieci czy całe rodziny. Następnie zadbają o to, by zalegalizować pobyt ofiar konfliktu zbrojnego w Polsce.

Procedury migracyjne są skomplikowane. Nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić, a co dopiero osoba, która nie mówi po polsku i przeżywa traumę, porzucając swój dom i kraj – mówi adwokat Piotr Ruszkiewicz, koordynator pomocy prawnej w Poznaniu. - Staramy się jak możemy, by realnie wspomóc osoby przybywające do nas i kompleksowo podejść do tematu – dodaje. Prawo migracyjne jest niszową specjalizacją. Dotychczas postępowania uchodźcze trwały nie 6 i nie 15 miesięcy a dłużej i to przy skali 4.700 wniosków rocznie (2021 r.). - Naczelna Rada Adwokacka aktualnie pracuje nad postulatami uproszczenia procedur. Wierzymy, że to realnie wspomoże obywateli Ukrainy – dodaje adwokat Tomasz Jachowicz. - To nie czas wydawania oświadczeń i prowadzenia dyskusji, ale podejmowania konkretnych działań. Z dumą walczymy o prawa człowieka - podsumowuje Piotr Ruszkiewicz. 28 lutego w godzinach popołudniowych odbyło się pierwsze ze szkoleń Naczelnej Rady Adwokackiej dla osób, które chcą wspierać uchodźców w ustabilizowaniu ich sytuacji prawnej – zgłosiło się ponad 2.000 osób. Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie zaplanowano kolejne terminy spotkań. Poznańscy adwokaci ponownie spotykają się 1 marca.

Naczelna Rada Adwokacka uruchomiła zbiórkę środków na pomoc Ukraińcom. Wszystkie szczegóły i link do zbiórki TUTAJ.

Sonda
Udostępniłbyś swoje mieszkanie uchodźcom z Ukrainy?
Ukraińskie kobiety rodzą w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki