Szpital dla dzieci w Wielkopolsce. Tu kiedyś leczono małych pacjentów
- Obiekt jest z całą pewnością jednym z najciekawszych i najbardziej klimatycznych w naszej urbexowej przygodzie. To wybudowany w połowie XIX wieku (przebudowany w latach 1920-1922) szpital rehabilitacyjny dla dzieci zmagającymi się z chorobami układu oddechowego, głównie z gruźlicą. W czasie wojny pełnił funkcję szpitala wojskowego - mówią twórcy grupy eksploracyjnej CB Urbex, którzy odwiedzili mury starej lecznicy. Tereny szpitala zajmują około 20 ha, w tym ok. 14 ha zabytkowego parku. Budynek dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej (przed likwidacją) ma ok. 4500 m². W pokojach 3-5 osobowych znajduje się 120 łóżek.
Czytaj: Co kryje się w opuszczonym pensjonacie w górach? Po zmroku jest tam naprawdę mrocznie! [GALERIA]
Kliknij w galerię i zobacz zdjęcia opuszczonego szpitala dziecięcego w Wielkopolsce!
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach
Jak mówią nam eksploratorzy z CB Urbex, charakterystyczny kształt budynku przetrwał do dziś. - W nim, wracający do zdrowia młodzi pacjenci, korzystali z zabiegów leczniczych, uczęszczali do przyszpitalnej szkoły, a chwile wolne spędzali na boiskach i placach zabaw. Przed laty miejscowość, w której znajduje się szpital nazywano „Krynicą Wielkopolski", co najlepiej świadczy o jej walorach uzdrowiskowych. Z uroków miasteczka korzystali niegdyś przedstawiciele ówczesnych wyżyn społecznych z poetą Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i generałem Józefem Hallerem na czele - wyjaśniają.
Szpital zamknięto w 2006 roku ze względów ekonomicznych i włączono w struktury innej placówki położonej nieopodal. - Poziom zniszczeń eksplorowanego przez nas w połowie maja obiektu jest niestety dość spory. Nie służy mu duża popularność wśród przypadkowych zwiedzających, którzy regularnie pogarszają stan wnętrza budynku - dodaje CB Urbex.
Więcej ciekawych historii na temat opuszczonych budynków i skrywanych przez nie tajemnic znajdziecie na stronie CB Urbex TUTAJ.