Szczególnym nadzorem zostaną objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci będą prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie, przy użyciu pojazdu z wideorejestratorem wykroczeń. Niestety, w ostatnich dniach w Poznaniu było kilka przypadków dużych wykroczeń.
Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się ze sporymi konsekwencjami. Poza ewentualnym mandatem karnym oraz punktami karnymi kierujący ryzykują również utratą prawa jazdy.
Polecany artykuł:
Kaskadowa kontrola prędkości
Podczas kaskadowych kontroli prędkości policjanci ustawiają się w odległości kilkuset metrów od siebie. Ma to na celu wyłapanie kierowców, którzy zwalniają, gdy widzą radiowóz, a zaraz potem przyśpieszają... Przy kontroli kaskadowej, zaraz po pierwszej kontroli na kierowców będą czekały kolejne. W czasie kaskadowych kontroli prędkości policjanci ujawniają trzykrotnie więcej wykroczeń niż podczas zwykłego dnia służby.
Statystyki drogowe
W 2019 roku kierujący pojazdami spowodowali na polskich drogach ponad 26 tysięcy wypadków, z czego prawie 6300 powstało z powodu nadmiernej prędkości. Zdarzenia drogowe, którym towarzyszy zbyt duża szybkość pojazdu najczęściej kończą się tragicznie. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków w poprzednim roku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to najwięcej osób zginęło w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Z tego powodu śmierć poniosło 770 osób.