Wielkanoc 2020
Najbardziej kultywowanym zwyczajem wielkanocnym jest święcenie pokarmów w kościele w Wielką Sobotę. W tym roku tradycja zostanie przerwana. Ze względów bezpieczeństwa nie pojawimy się w Wielką Sobotę w kościołach, aby poświęcić pokarmy. Nie oznacza to, że święconki nie będzie. Będzie, ale w zupełnie innej formie! Archidiecezja Poznańska radzi jak powinno wyglądać święcenie pokarmów w domu.
Czytaj też: Gdzie i jak się wyspowiadać przed Wielkanocą?
Wielkanoc 2020 - jak poświęcić pokarmy w domu?
- Przygotujcie wszystko do święconki normalnie. Niech będą pisanki, pokarmy, przyozdobiony koszyczek . Zanieście go w niedzielny poranek na stół wielkanocny. Przy śniadaniu niech jedna z osób dorosłych odmówi modlitwę i uczyni znak krzyża, błogosławiąc te pokarmy - opowiada ksiądz Wojciech Nowicki.
Po modlitwie należy poświęcić pokarmy wodą święconą. Oczywiście jeśli mamy ją w domu. Nic się jednak nie stanie jeśli tego nie zrobimy.
Wielkanoc 2020 - jak przygotować święconkę w domu? [WIDEO]
Wielkanoc 2020 - modlitwa w domu
Przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego – w związku z tym, że nie mogliśmy zanieść pokarmów do poświęcenia do kościoła – modlitwę błogosławieństwa należy odmówić w domu. Na stole ustawiamy świecę. Archidiecezja Poznańska dokładnie tłumaczy jak powinna wyglądać taka modlitwa:
- Osoba dorosła: – Chrystus zmartwychwstał, alleluja!
- Odpowiadamy: – Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!
- Czytanie z Listu do Tesaloniczan: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.
- Osoba dorosła: – Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
- Odpowiadamy: – Amen.
Żeby pobłogosławić pokarmy, możesz odmówić własną modlitwę, dziękując Bogu za Jego dary i za życie, które dzięki Jego zmartwychwstaniu dostaliśmy na wieczność.
Nietypowe święcenie pokarmów
Okazuje się, że w niektórych parafiach księża będą święcić pokarmy, ale nie w kościele. Kustosz Sanktuarium Maryjnego w wielkopolskim Tursku, ks. Piotr Górski, który będzie to czynić z kabrioletu! W jaki sposób? Piszemy o tym TUTAJ.
Polecany artykuł: