Złoża gazu w Sierosławiu
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w miejscowości Sierosław w Wielkopolsce od jakiegoś czasu prowadziło prace poszukiwawcze. Okazuje się, ze zostały one zakończone wielkim sukcesem. - Wydobycie krajowe to jeden z filarów bezpieczeństwa dostaw gazu dla polskich odbiorców. Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie. Efektem tych działań jest m.in. odkrycie złoża Sierosław w Wielkopolsce, zawierającego ok. 650 mln m sześc. gazu ziemnego - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Nowe złoże położone jest dokładnie na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo, na koncesji Pniewy-Stęszew, w środkowej części Wielkopolski. - Odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 metrów. Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m sześc. paliwa rocznie - czytamy w komunikacie PGNiG.
PGNiG oszacowało, że zasoby nowo odkrytego złoża mogą wynosić ok. 650 mln m sześc. gazu zaazotowanego o wysokiej zawartości metanu, rzędu ok. 80 procent.
Gaz ziemny w Polsce - poszukiwania
W związku z odkryciem złoża Sierosław, PGNiG planuje dalsze prace poszukiwawcze na tym obszarze. - W przypadku odkrycia kolejnych złóż, ich eksploatacja będzie mieć korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu - wyjaśnia spółka.