Wścieklizna atakuje

i

Autor: wikimedia.com

Wielkopolska: Czeka nas epidemia wścieklizny? Część województwa już jest zagrożona!

2018-07-10 12:46

Martwy nietoperz, który został znaleziony na terenie Krotoszyna był nosicielem wścieklizny!  Na południu Wielkopolski wystawiono żółte tabliczki z napisem: Uwaga – wścieklizna. Obszar zagrożony.

Wścieklizna zagraża Wielkopolsce! Na terenie jednej z posesji w Krotoszynie znaleziono martwego nietoperza. Po zbadaniu go przez weterynarza okazało się, że zwierzę było nosicielem wścieklizny. Po tym wszystkim wyznaczono obszar zagrożony, oznakowany specjalnymi, żółtymi tabliczkami z napisem: Uwaga – wścieklizna. Obszar zagrożony.

Zagrożenie obejmuje obszar od Nowego Folwarku na północ od Krotoszyna, przez miasto, niemal po Zduny.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to niebezpieczna choroba zakaźna, która może przejść ze zwierzęcia na cżłowieka. Zarażony w końcowym stadium umiera na niewydolność oddechową. 

Wścieklizna występuje pod dwiema postaciami:

- gwałtowna,
- porażenna.

U większości zwierząt choroba przebiega bardzo podobnie. U ludzi przez około dwa pierwsze miesiące od zakażenia występują objawy ogólne: 

- mrowienie wokół miejsca pokąsania,

- gorączka,

- ból potylicy,

- zmęczenie.

W niektórych przypadkach do powyższych objawów dochodzą haucynacje i torsje.

Jeżeli chodzi o zwierzęta to w początkowym stadium zmieniają swoje zwyczaje. Na przykad zmieniają tryb z dziennego na nocny i odwrotnie. Oprócz tego przestają być wrażliwe na bodźce bólowe. Zarówno u ludzi jak i zwierząt po kilku dniach występuje nadmierne pobudzenie.

U chorych można też stwierdzić:

- ślinotok,

- nadmierne skurcze mięśni,

- światłowstręt.

- wodowstręt.

Śmierć następuje zazwyczaj po tygodniu od wystąpienia tych objawów.

Co zrobić jeśli znajdziemy się w obszarze zakażonym?

Przede wszystkim powinniśmy unikać kontaktu za zwierzętami, które mogą być potencjalnymi nosicielami wirusa. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać też martwych zwierząt. Jeżeli mamy swoje zwierzęta to nie powinniśmy wypuszczać ich samych z domu, a jeśli już z nimi wychodzimy to zakładać im kaganiec i smycz. Przede wszystkim powinniśmy też zaszczepić przeciwko wściekliźnie swoje psy.

Jak podają specjaliści ryzyko przeniesienia z nietoperzy czy ptaków na inne zwierzęta i ludzi jest niewielkie. Warto jednak zachować wszelkie środki ostrożności.

>> Poznań tuż za Warszawą. Więcej galerii handlowych tylko w stolicy!

>> Korzystasz z Samsunga? Twoje prywatne zdjęcia mogły być wysłane losowym znajomym!

ZOBACZ TO WIDEO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki