Na jakich drogach jest największe prawdopodobieństwo spotkania kontroli policyjnej? Jaka kategoria dróg jest w tym czasie najbardziej kolizyjna? Czy w okresie świątecznym policja przeprowadza więcej kontroli niż podczas standardowego weekendu? Tego typu informacje postanowili sprawdzić specjaliści z systemu Yanosik. Dane są bardzo interesujące.
Kierowców z pewnością interesuje, gdzie najczęściej policjanci stoją z tzw. "suszarkami" i sprawdzają prędkość. Przygotowano podział na drogi krajowe i wojewódzkie. W Wielkopolsce funkcjonariuszy najczęściej można spotkać na drodze krajowej nr 25. Według ekspertów z Yanosika, prawdopodobieństwo spotkania policji na 10 km odcinku drogi to 6,6 procenta.
Sprawdź: Świąteczne tradycje – jak obchodzi się święta w różnych częściach świata?
Jeśli chodzi o drogi wojewódzkie to najczęściej kontrolowaną drogą jest DW nr 190, która prowadzi z Gniezna do Krajenki w powiecie złotowskim. Prawdopodobieństwo spotkania policji na 10 km odcinku drogi to 1,2 procenta.
Działania policji a wypadkowość
W raporcie czytamy, że zgłoszenia z systemu Yanosik w okresie świątecznym policja na polskich drogach pojawia się nieco rzadziej. Co więcej, w porównaniu do „zwykłych” weekendów niemal na wszystkich kategoriach dróg liczba patroli spada. Tylko w jednym przypadku został odnotowany wzrost aktywności policji - na drogach ekspresowych.
Czy działania policji w okresie świąt są potrzebne i mają wpływ na wypadkowość i kolizyjność? W tym celu sprawdzone zostały zgłoszenia z kategorii „wypadki”. Jak się okazuje wypadków na polskich drogach w okresie świątecznym przybywa. Najgorzej jest na autostradach – wzrost kolizji o 31 proc., następnie na drogach gminnych – wzrost o 17 proc.
- Ciekawa zależność pojawia się w momencie zestawienia zgłoszeń o wypadkach i kontrolach policji. Otóż w poprzednim roku wypadków na drogach ekspresowych było mniej niż podczas standardowego weekendu. Jednocześnie na tej samej kategorii dróg obecność policji była zwiększona. Co więcej na drogach, gdzie zauważalne były mniejsze działania policji, kolizyjność i wypadkowość kształtowała się na poziomie dodatnim - komentuje Julia Rachwalska, Yanosik. – Bardzo możliwe, że efektem działań funkcjonariuszy była mniejsza wypadkowość.
Zobacz też: Sylwester w górach. Last minute na Sylwestra w Zakopanem i nie tylko!
Polecany artykuł: