Podróżujesz pociągami po Wielkopolsce? Musisz liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Łącznie 28 połączeń obsługiwanych na terenie Wielkopolski przez spółkę Polregio zostało w czwartek odwołanych. Takie informacje przekazała PAP rzeczniczka wielkopolskiego zakładu spółki. - To są przede wszystkim pociągi kursujące na trasach Leszno – Głogów i Piła – Bydgoszcz. Utrudnienia z utrzymaniem rozkładu jazdy występują też na trasie Poznań - Inowrocław – wskazała. Dodała, że spośród 28 odwołanych połączeń 21 dotyczy kursów obsługiwanych przez wielkopolski zakład przewoźnika. Każdej doby zakład uruchamia blisko 200 połączeń w całym regionie.
- Tam, gdzie jest to możliwe, przewoźnik uruchamia autobusową komunikację zastępczą, która w sytuacjach awaryjnych ma rekompensować pasażerom brak możliwości odbycia podróży pociągiem - zaznaczyła Grzesik. Dodała, że aktualną listę kursów odwołanych przez przewoźnika, obejmującą także piątek i sobotę, można znaleźć na stornie internetowej Polregio.
Jak przyznała Grzesik, na terenie Wielkopolski problemy przewoźnika z realizacją wszystkich rozkładowych połączeń zaczęły się przed Wielkanocą. - Problem dotyczy absencji chorobowej pracowników z grupy maszynistów - wskazała. - Mamy gorącą nadzieję, że frekwencja pracowników w najbliższych dniach pozwoli na przywracanie połączeń w rozkładzie jazdy – dodała rzeczniczka.
Strajk kolejarzy w połowie maja
W czwartek (21 kwietnia) Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, zostanie przeprowadzony strajk generalny.
Wcześniej rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys poinformowała PAP, że w czwartek, w skali całego kraju, na 1849 pociągów Polregio organizuje komunikację zastępczą dla 108 połączeń. Powodem utrudnień są zwolnienia lekarskie pracowników – drużyn trakcyjnych i konduktorskich.
Polecany artykuł:
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio w sprawie sporu zbiorowego. Wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności. Związki zawodowe w spółce chcą podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości to roczny koszt ok. 124 mln zł. W jego opinii oznaczałoby to stratę finansową dla spółki i utratę rentowności.
Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.