Polecany artykuł:
Spotkanie organizowane było przez Miasto wraz z zespołem projektowym Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Celem spotkania była chęć wysłuchania opinii mieszkańców Poznania na temat nowej dzielnicy. Warto wspomnieć, że odbędzie się również formalny II etap konsultacji społecznych na temat całego przedsięwzięcia.
- Liczymy na ważne dla nas i dla wszystkich mieszkańców miasta uwagi dotyczące koncepcji i kompozycji proponowanych rozwiązań. Chcemy wsłuchać się nie tylko w głosy tu zgromadzonych, ale także we wszystkie opinie, jakie trafią do nas podczas dalszych konsultacji społecznych. Niezwykle ważne jest dla nas zdanie przedstawicieli dwóch rad osiedli: Wildy i św. Łazarza, które bezpośrednio sąsiadują z obszarem "Wolnych Torów". - powiedział zastępca prezydenta Poznania, Maciej Wudarski, portalowi Poznań.pl
Obszar ten ma powierzchnię aż 117 ha i położony jest między Wildą a Łazarzem. Granicę stanowi ulica Hetmańska, gdzie planowane jest utworzenie przystanku kolei metropolitarnej. Powstanie także dzielnica o śródmiejskim charakterze wraz z mieszkaniową oraz usługową zabudową.
- Przyjęliśmy podstawowe założenia. Główną osią kompozycyjną jest zielony ciąg tramwajowy i pieszo-rowerowy. Na terenie dzielnicy zaplanowana jest też - oddzielona od niego - droga o charakterze śródmiejskim. Zależało nam bardzo na stworzeniu odpowiedniej przestrzeni publicznej - dużego placu miejskiego. Znaleźliśmy na niego miejsce w północnej części terenu, w pobliżu obecnej galerii handlowej. Istotne też było połączenie Wildy z Łazarzem. Zaplanowaliśmy więc tunel samochodowy pod torami oraz kładkę, która ma być zielonym łącznikiem między tymi dwiema dzielnicami. - powiedziała dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Elżbieta Janus, portalowi Poznań.pl
Wolne Tory będą bogate w zieleń, jak i tereny ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców. W planach jest utworzenie dużego placu miejskiego, który będzie otwierał teren Wolnych Torów od północy. Otoczony będzie on prestiżową zabudową o śródmiejskim charakterze.
Nowa dzielnica będzie graniczyła z tzw. nowym "city", a przy nowoczesnych budynkach znajdować się będą zabytki, m.in. wieże ciśnień i hala nitowa przystosowane do nowych funkcji.
W okolicy powstanie też pokaźny park, będzie on przebiegać ze wschodu na zachód, na kładce ponad torami kolejowymi. Będzie to połączeniem dzielnic: Wildy i Łazarza. Pod łącznikiem będzie miejsce na parking. Cały park ma stanowić odpowiednie miejsce do odpoczynku dla mieszkańców tego obszaru.
Obok parku znajdować się będzie następny miejski plac z fontanną oraz miejscem na koncerty. Realizatorzy planują zabudowę mieszkaniową ze szkołą i przedszkolem. Odnowiona ma zostać hala dawnych ZNTK, także w tej okolicy powstanie park, choć mniejszy od wyżej wspomnianego. W pobliżu powstanie też nowy kościół.
- Nastawialiśmy się na to, że w tak ważnym miejscu musimy nie tylko zapewnić jakość życia mieszkańców na wysokim poziomie, ale by zachęcało również zachęcić przedsiębiorców i innych mieszkańców miasta do korzystania z tej przestrzeni. Zaprojektowaliśmy więc kilka sprzężonych ze sobą placów, przestrzeni otwartych, publicznych oraz terenów zieleni. - tłumaczy Katarzyna Derda, kierownik zespołu projektowego.
Głównym tematem dyskusji spotkania był układ komunikacyjny nowej dzielnicy oraz jej zagospodarowanie.
- Chcemy połączyć funkcje usługowe z mieszkaniowymi. Takie połączenie sprawia, że mieszkańcom żyje się wygodniej, bo nie muszą dojeżdżać do biur zlokalizowanych w innych częściach miasta. Takie rozwiązanie jest też bardzo dobre z punktu widzenia miastotwórczego: przestrzeń żyje przez cały dzień, nie pustoszeje po południu, gdy ludzie opuszczają biurowce. - mówił Maciej Wudarski.
Swoje propozycje dotyczące przedstawionej wizji zagospodarowania terenu "Wolnych Torów" można przesyłać do 17 października 2018 r. na adres:
- pocztą elektroniczną na adres: mpu@poznan.mpu.pl
- pocztą tradycyjną na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. za Bramką 1, 61-842 Poznań
Kontakt w kwestiach merytorycznych: Miejska Pracownia Urbanistyczna, Katarzyna Derda - kierownik zespołu projektowego, tel. 61 639 64 84, Danuta Rybarczyk i Michalina Prewencka - koordynatorki projektu, tel. 61 639 64 82.
Autor: Julia Wieczorek
>> Wielkopolska: Jakie imiona są najpopularniejsze w naszym województwie? Niektóre dziwią!
>> UWAGA! Popularny syrop wykrztuśny wycofany przez GIF! Sprawdźcie, czy nie macie go w swoich apteczkach!
Zobacz TO WIDEO: