Wstrząsający reportaż w „Czarno na białym”. Tak traktuje się w Polsce osoby transpłciowe. Potworne!

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS

Straszne

Wstrząsający reportaż w „Czarno na białym”. Tak traktuje się w Polsce osoby transpłciowe. Muszą pozywać swoich rodziców!

2023-04-12 21:14

Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń w reportażu "Wszystko o moim państwie", wyemitowanym we wtorek w programie „Czarno na białym”, pokazał, jak w Polsce traktowane są osoby transpłciowe. Jaką drogę przez mękę muszą pokonać one i ich rodziny, by móc żyć w zgodzie ze sobą. Dziennikarz w obszernym materiale przybliżył procedurę sądową, którą muszą przejść osoby transpłciowe, by uzyskać zmianę oznaczenia płci w dokumencie.

"Wszystko o moim państwie", czyli gehenna osób transpłciowych w Polsce

Dziennikarz TVN 24 Piotr Jacoń sam jest ojcem transpłciowego dziecka. Opowiedział o tym w swojej książce "My, trans" i reportażu "Wszystko o moim dziecku". We wtorek, 12 kwietnia, w programie „Czarno na białym” wyemitowany został materiał dziennikarza, który po raz kolejny porusza trudny temat transpłciowości.

W reportażu "Wszystko o moim państwie" Piotr Jacoń przybliża procedurę sądową, którą muszą przejść osoby transpłciowe, by uzyskać zmianę oznaczenia płci w dokumencie. Dziennikarz zaznaczył, że w tej kwestii nie ma żadnej ustawy, z wyroki wydają sędziowie, którzy nie czują się pewnie w tych kwestiach.

Jedynym rozwiązaniem dla osób transpłciowych nie jest więc wizyta w urzędzie i złożenie wniosku, a … pozwanie swoich rodziców i sądowa batalia!

Sądowa droga przez mękę

W reportażu "Wszystko o moim państwie" przedstawiona została historia Floriana i jego mamy, który mimo tego że wspiera swoje dziecko, musi w sądzie usiąść po przeciwnej stronie barykady, jako osoba pozwana. Wszystko po to, by jej dziecko mogło skorygować oznaczenie płci w dokumentach.

Dziennikarz TVN 24 towarzyszy rodzinie podczas rozprawy. Na sali sądowej nie brakuje łez. Florian zmuszony jest przed sądem opowiedzieć o swoim życiu i odczuwaniu seksualności. Wyjaśnić sędzi oraz prokuratorowi, że od lat nie czuje się kobietą, a mężczyzną. Że przeszedł już potrzebne terapie i operacje potrzebne do zmiany płci.

Warto zaznaczyć, że sędzia nie zwraca się do Floriana zaimkami męskimi, a żeńskimi, i mimo prośby nie zmienia swojego postępowania.

Młody mężczyzna podczas rozprawy opowiada m.in. o problemach, jakich doświadcza mając dokument tożsamości, w którym nadal funkcjonuje jego żeńskie imię. Jego mama przed sądem staje za nim murem, przekonując, że w pełni zgadza się z decyzją syna i apeluje o jak najszybsze zakończenie procesu, w trosce o bezpieczeństwo Floriana. - On wie, kim jest. On wie, że jest mężczyzną - mówiła kobieta.

Batalia sądowa w przypadku Floriana nie kończy się na jednej rozprawie. 

Co ciekawe, w procesie udział bierze również prokurator, chociaż nie występuje on ani po stronie powoda, ani o poznawanej. Jak tłumaczy prokurator w rozmowie z Piotrem Jaconiem, jest to odgórne polecenie Prokuratury Krajowej. 

Gdzie obejrzeć "Wszystko o moim państwie" Piotra Jaconia?

Jak można obejrzeć "Wszystko o moim państwie"? Cały reportaż jest obecnie dostępny na platformie TVN24 GO, https://tvn24.pl/go/programy,7/czarno-na-bialym-odcinki,11367/odcinek-2390,S00E2390,1031732.

Sonda
Czy wspierasz osoby transpłciowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają