Urna wyborcza

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wybory 2020. Gdzie głosować w Poznaniu?

Wybory 2019. W Poznaniu będzie rekordowa frekwencja?

2019-10-11 9:48

W niedzielę w lokalach wyborczych mogą być kolejki. W Poznaniu szykuje się rekordowa frekwencja. Do spisu wyborców w stolicy Wielkopolski dopisało się ponad 20 tysięcy osób.

Urząd Miasta w Poznaniu poinformował, że do spisu wyborców dopisała się rekordowa liczba osób - Do tej pory do spisu wyborców dopisaliśmy 20 626 osób - przekazał w czwartek Bartosz Pelczarski, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i uprawnień komunikacyjnych w urzędzie miasta.

W piątek będą rozpatrywane kolejne wnioski, które składano do wtorku przez Internet więc ta liczba będzie z pewnością większa. Do spisu wyborców dopisywały się osoby, które nie będą miały możliwości głosować w miejscu swojego zameldowania, a przebywają w Poznaniu. Można to było robić przez kilka tygodni, ale ostatnie dni to istne oblężenie urzędu. Ponad 18 tys. wniosków złożono przez internet, a około 4,5 tys. z nich złożono osobiście.

Wybory 2019: Listy kandydatów do Sejmu - Wielkopolska

Rekord za rekordem

Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w 2015 roku. Wtedy w Poznaniu zagłosowało nieco ponad 250 tys. mieszkańców z ponad 400 tys. uprawnionych. Frekwencja wyniosła 61,6%. Teraz wydaje się, że będzie wyższa. Do głosowania zachęca m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który przyjął wyzwanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Wybory 2019 - kiedy się odbędą?

Wybory posłów do Sejmu i Senatu odbywają się w okresie wyborczym ustalonym w Konstytucji RP. Wybory zarządza Prezydent Rzeczypospolitej, w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Zgodnie z prawem, Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu i Senatu 2019 na 13 października. 

Wybory 2019. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte niezmiennie od godziny 7 do 21. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy w danej lokalizacji dojdzie do nieprzewidzianego incydentu, np. bójki, interwencji służb, braku energii elektrycznej itp. W takiej sytuacji godziny otwarcia danego lokalu wyborczego mogą zostać wydłużone, o czym zarządza przewodniczący komisji. 

Sonda
Czy zagłosujesz w nadchodzących wyborach parlamentarnych?
Jak zachęcić mieszkańców do głosowania? To sprawdziła reporterka Radia Eska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki