Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności przy Urzędzie Miasta w Poznaniu opracował słownik pod nazwą „Pojęciownik równościowy” . Zawiera ponad 100 haseł, ale wciąż się rozwija. – Jest opublikowany w formie aktywnego dokumentu pdf pozwala swobodnie wyszukiwać potrzebne definicje słów i pojęć - wyjaśnia Marta Mazurek, miejska radna, przewodnicząca Zespołu ds. polityki równości i różnorodności. Jak zaznaczono na wstępie Pojęciownika: „Język ma wielką siłę. Może włączać, otwierać, wspierać, wzmacniać godność i równość, edukować, podkreślać wspólnotę praw człowieka. Ale może także wykluczać, zamykać, dyskryminować i poniżać, budować uprzedzenia, wprowadzać w błąd, podkreślać różnice”. Żeby tego uniknąć, autorzy Pojęciownika zapraszają do korzystania i sprawdzania.
„Pojęciownik równościowy” porusza takie kwestie, jak język inkluzywny, kryzys bezdomności, transpłciowość czy seksistowska mowa nienawiści.
Pojęciownik może służyć między innymi osobom pracującym w administracji publicznej, edukacji, korporacjach, ale także każdemu zainteresowanemu, kto chce używać świadomej i niekrzywdzącej mowy. Poradnik jest dostępny na stronach internetowych miasta Poznań.