Staszewska podała, że z powodu zakwitu sinic Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wprowadził obowiązujący od środy tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku Malta. Sinice, czyli cyjanobakterie, zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinicowy wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.
Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.
W tegorocznym sezonie w Poznaniu działa pięć miejskich kąpielisk. Nad jeziorem kierskim, strzeszyńskim, maltańskim i Jeziorem Rusałka. Ostatnie było zamknięte w pierwszej połowie czerwca z powodu przekroczenia dopuszczalnej wartości występowania bakterii Escherichia coli.