Żandary, czyli unikalna tradycja wielkanocna na poznańskiej Ławicy [ZDJĘCIA]

2017-04-17 1:39

Takiej tradycji nie ma nigdzie indziej. W lany poniedziałek po poznańskiej Ławicy chodzą przebierańcy, którzy nie tylko polewają młode dziewczęta wodą, ale też smarują dzieci sadzą. Zwyczaj ma już 100 lat!

Ławica jak większość dzisiejszych dzielnic Poznania takich jak Rataje, Jeżyce czy Łazarz była kiedyś wsią. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z około 1400 r. Ławica zaczęła być systematycznie zabudowywana od końca lat 60., gdy rozpoczęto budowę osiedla Bajkowego.

O wiejskiej przeszłości Ławicy przypominają dziś nie tylko niektóre z najstarszych budynków, ale też Żandary – unikalny w skali kraju zwyczaj wielkanocny. W drugi dzień świąt, czyli lany poniedziałek po porannej mszy mieszkańcy przebrani za dziada, babę, niedźwiedzia z przywiązanymi do nóg słomianymi kulami, księdza z wiaderkiem i kropidłem, grajka, kominiarza i żandarma na drewnianym koniu odwiedzają okoliczne domy.

Oprócz powszechnie znanego zwyczaju oblewania młodych dziewczyn wodą, smarują też twarze dzieci sadzą i składają życzenia, w zamian za co otrzymują od gospodarzy drobne kwoty pieniędzy i słodycze.

Punktem kulminacyjnym żandarów jest wspinaczka baby i kominiarza na komin lokalnej piekarni. W trakcie wejścia na dach baba pokazuje majtki z wizerunkiem diabła.

Tradycja żandarów sięga końcowych lat I wojny światowej.

Aby zobaczyć, jak wyglądają żandary, przejdź do poniższej galerii:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają