Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce
Województwo wielkopolskie to jeden okręg w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu numer 7. wybory wygrała Koalicja Obywatelska. Jak plasują się szczegółowe wyniki?:
- Koalicja Obywatelska - 38,85 proc.
- Prawo i Sprawiedliwość - 28,92 proc.
- Konfederacja - 13,18 proc.
- Trzecia Droga - 9,24 proc.
- Lewica - 8,06 proc.
Pozostałe komitety nie przekroczyły progu 5 procent i nie otrzymały mandatu z Wielkopolski.
Kto z Wielkopolski do Parlamentu Europejskiego?
Wielkopolsce po raz pierwszy od kadencji 2004-2009 przypada aż 6 mandatów z 53, które przysługują Polsce. W pozostałych kadencjach Wielkopolska mogła liczyć na 5 mandatów. Co ważne, z poprzedniej kadencji tylko 1 osoba uzyskała reelekcję (Ewa Kopacz), oraz jedna osoba uzyskała reelekcję, startując z innego komitetu (Krzysztof Hetman). Ponadto do Parlamentu Europejskiego weszli: Michał Wawrykiewicz, Anna Bryłka i Joanna Scheuring-Wielgus. Są też inne niespodzianki.
Marlena Maląg - wygrała będąc trzecią na liście PiS
Wyborcy PiS postanowili się sprzeciwić władzom partii, które ustalały listy wyborcze. Jedynką na wielkopolskiej liście był Wojciech Kolarski, dwójką natomiast Ryszard Czarnecki. Pierwszy, to kandydat prezydenta Andrzeja Dudy, drugi, to weteran Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanie wybrali jednak "trójkę" - pierwszą kobietę na liście, Marlenę Maląg.
Kim jest Marlena Maląg?
Marlena Maląg ma 59 lat, pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego i przez lata była związana z tamtejszą polityką. Do polityki weszła w 2002 roku, gdy została radną miejską, a 4 lata później radną powiatu. Następnie była wiceprezydentką Ostrowa Wielkopolskiego, wicestarostą powiatu ostrowskiego i wicewojewodą Wielkopolski. W kadencji Sejmu 2019-2023 była ministrą związaną z polityką społeczną. Była także w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego na przełomie listopada i grudnia 2023 ministrą rozwoju i technologii.
Polecany artykuł: