Noc Muzeów 2019 w Poznaniu

i

Autor: Mirand [CC BY-SA 3.0 pl] Noc Muzeów 2019 w Poznaniu

Zbliża się Noc Muzeów! Jakie atrakcje czekają nas w Poznaniu? [PROGRAM]

2019-05-17 19:21

W Poznaniu przygotowano aż 250 wydarzeń. Medytacyjny flash mob, spacer śladami poznańskich naukowców, gra miejska, pokazy walk, prezentacja sprzętu policyjnego, rozmowy z uczestnikami Czerwca "56 oraz liczne wystawy i wykłady to tylko niektóre atrakcje jakie czekają nas podczas Nocy Muzeów 2019!

Tegoroczna noc muzeów już w sobotę 18 maja. Pracownicy muzeów będą świętować wraz z publicznością. - Noc Muzeów to wehikuł czasu. W tym dniu wszyscy chcemy być w przestrzeni publicznej, wszyscy chcemy zwiedzać muzea. Chciałoby się, aby tak było na co dzień - powiedział Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Lista atrakcji jest długa. Muzeum Narodowe zaprasza m.in. do wzięcia udziału w medytacyjnym flash mobie oraz zwiedzenia wystawy "Choroba jako źródło sztuki". - Nasi kuratorzy zainspirowani wystawą będą pokazywali XVI i XVII-wieczne graffiti. Jeden z tytułów prelekcji jest intrygujący, bo będzie opowiadał o usuwaniu kamienia głupoty. Zapraszamy też do naszych oddziałów. W Muzeum Etnograficznym będziemy np. pokazywać kulturę bambrów - mówi Marzena Prusińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W Muzeum Archeologicznym gościć będą Jaćwingowie, czyli średniowieczni wojownicy żyjący w północno-wschodniej Polsce (na terenie dzisiejszej Litwy). W programie znalazły się m.in. pokazy walk czy zwiedzanie w ciemności. Natomiast w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci czekają wykłady dotyczące dawnych fortyfikacji.

Osoby, które przyjdą do Biblioteki Raczyńskich, będą mogły zobaczyć zabytkowe księgozbiory, m.in. pierwszy drukowany przekład biblii na język polski, dzieła Frycza Modrzewskiego i Mikołaja Reja, a także utwory literackie... Mikołaja Kopernika.

Bogatą ofertę przygotowały również inne biblioteczne placówki. W Muzeum Henryka Sienkiewicza będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o życiu Cyryla Ratajskiego, w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, a  Pracowni - Muzeum Kraszewskiego zobaczyć film niemy z muzyką na żywo pt. "Cyganka Aza".

Wiele atrakcji przygotowało również Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. W CK Zamek będzie można spotkać się z uczestnikami Czerwca "56, a na Krzyżownikach zwiedzić schron przeciwatomowy przy ul. Słupskiej. - Można założyć strój obrony cywilnej i zobaczyć, jak człowiek czuł się wobec potencjalnego zagrożenia atakiem nuklearnym - oczywiście ze strony NATO - żartuje Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Niepodległości.  

Osoby chcące dowiedzieć się, jak kiedyś leczono, mogą odwiedzić Muzeum Farmacji. Czekają tam na nich eksponaty związane z aptekarstwem oraz ciekawe wykłady, m.in. o krwiopijcach, czyli pijawkach i innych zwierzętach, wykorzystywanych w terapiach medycznych. Natomiast ci, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat fizyki i astronomii powinni odwiedzić siedzibę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Czekają tam na nich różnorodne eksperymenty oraz oryginalne zbiory Heweliusza, Keplera i Heweliusza.

Po raz pierwszy w historii Nocy Muzeów swoje skarby pokażą także poznańscy mundurowi. 18 maja swoje drzwi otworzy policyjne muzeum przy ul. Taborowej.

- Miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć historyczne eksponaty. Jednym z ciekawszych jest tajemnicza skrzynia z różnego rodzaju akcesoriami, np. maczugami, dzięki którym rozstrzygano kiedyś różnego rodzaju sąsiedzkie spory. Przed muzeum pojawi się ekspozycja współczesnego sprzętu, które pozwala nam skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. Pokażemy nasz najnowszy nabytek - robot pirotechniczny, który jest na wyposażeniu jednostki antyterrorystycznej  i służy do wożenia niebezpiecznych przedmiotów, a także naszego drona i skaner 3D. Na koniec będzie można zjeść pyszną gorącą grochówkę - zapowiada Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Na Trakcie Królewsko-Cesarskim będzie można wyruszyć śladami poznańskich naukowców i odkrywców. Pomiędzy placem Adama Mickiewicza i pl. Wolności odbywać się będzie gra miejska pt. "Akademicki Poznań". W Instytucie Zachodnim zobaczymy zdjęcia z czasów II wojny światowej i dawne plakaty propagandowe, a w Fotoplastykonie - mieszczącym się dziś w siedzibie Wydawnictwa Miejskiego Posnania w Arkadii - fotografie z czasów I wojny światowej.

W rejonie ul. Św. Marcin zwiedzić można będzie hotel Altus, dawną siedzibę KW PZPR i gmach poczty. W tym ostatnim miejscu odbędzie się ponadto koncert chóru dziewczęcego "Skowronki", działającego przy CK Zamek. W Galerii Antykwariat, przy ul. Paderewskiego,  zobaczymy wystawę... srebrnych sitek do herbaty. Natomiast na na fasadzie budynku Bramy Poznania wyświetlony zostanie film pt. "Pamięć jest kluczem", prezentujący dzieła utracone podczas II wojny światowej. Akcja jest częścią inicjatywy "Muzeum Utracone" odbywającej się jednocześnie w wielu miejscach w Polsce.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Najmłodsi będą mogli m.in. wyruszyć szlakiem poznańskich legend, za co czeka na nich nagroda - książka o poznańskich koziołkach. W Centrum Inicjatyw Rodzinnych będą mogli posłuchać opowieści "O tym jak diabeł chciał zatopić Poznań" oraz "O założeniu Poznania".

Szczegółowy program Nocy Muzeum można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

CZYTAJ TEŻ:

>> Kliknęła w link i straciła kilka tysięcy złotych! Pieniądze odzyskano, ale oszusta nie zatrzymano

>> Na egzamin z podrobionym dowodem osobistym! Zamiast prawo jazdy może być 5 lat więzienia!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki