Zamek w Puszczy Noteckiej - nowe fakty w sprawie budowli

i

Autor: fot. Jakub Walasek/REPORTER Zamek w Puszczy Noteckiej

Stobnica. 7 osób usłyszało zarzuty za budowę zamku w Puszczy Noteckiej [NOWE FAKTY]

2020-07-16 15:07

7 osób związanych z budową ogromnego zamku w sercu Puszczy Noteckiej usłyszało prokuratorskie zarzuty! Wśród zatrzymanych są inspektorzy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach, osoby reprezentujące inwestora oraz architekt i główny projektant inwestycji. Niektórym grozi nawet 5 lat za kratkami.

Wieść o zamku w Stobnicy, budowanym w samym centrum Puszczy Noteckiej, rozeszła się dwa lata temu. Na pięknych ternach zielonych, na obszarze chronionym NATURA 2000, inwestorzy postawili ogromny budynek, w którym mieści się kilkadziesiąt apartamentów. Centralnym punktem jest wysoka, stylizowana na zamkową, wieża.

Ekolodzy bili na alarm! To gwałt na przyrodzie i złamanie prawa. Właśnie potwierdziła to Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

- Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 7 osób w związku z tą sprawą - poinformował w czwartek rano (16 lipca) Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

CZYTAJ: Zamek w Puszczy Noteckiej po kontroli. PINB: budowa prowadzona w sposób pedantyczny

Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu dodał, że chodzi o inspektorów Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach, pracowników Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach, a także dwóch członków zarządu spółki budującej obiekt oraz o architekta i głównego projektanta inwestycji. - Zakończyły się przesłuchania, nikt z zatrzymanych nie przyznał się do zarzucanych im czynów - mówi śledczy.

Opowieść o ostatnim procesie czarownic w Polsce

- W toku śledztwa ustalono, że inwestycja zlokalizowana w Stobnicy zagraża środowisku i powstała wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków. Dodatkowo zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazał, że uzyskanie stosownych zezwoleń na realizację budowy nastąpiło w wyniku przestępstw oraz z rażącym naruszeniem prawa - informuje Wawrzyniak.
Dwóch inspektorów Powiatowego Nadzoru Budowlanego z Obornik usłyszało zarzut niedopełnienia obowiązków i poświadczenie nieprawdy. Pracownicy Wydziału Architektury zarzuty niedopełnienia obowiązków i nierzetelną weryfikację dokumentów dotyczących pozwolenia na budowę. Dwóch członków zarządu spółki inwestorskiej - Paweł N. I Dymitr N. usłyszeli natomiast zarzut prowadzenia budowy wbrew ustawie o ochronie środowiska i zagrażającej środowisku, a Dymitr N. dodatkowo użycie dokumentu poświadczającego nieprawdę. Przed prokuratorem musiał się też tłumaczyć architekt zamku Waldemar S., któremu również zarzucono poświadczenie nieprawdy.

Zamek w Puszczy Noteckiej

i

Autor: fot. geoportal.gov.pl Zamek w Puszczy Noteckiej

Jak poinformował Wawrzyniak nikt z 7 osób nie trafił za kratki za budowę zamku na obszarze chronionym, ale wszyscy musieli wpłacić poręczenia majątkowe. - Od 10 do 200 tysięcy złotych - mówi prokurator.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają