Wymierzanie przestępcom kar pozbawienia wolności ma na celu nie tylko ich ukaranie i izolację, ale także resocjalizację. Jedną z jej form jest sztuka – wielu zakładach karnych działają m.in. grupy teatralne, które mają na swój własny festiwal. IV Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej rozpoczął się w poniedziałek, 24 kwietnia w Poznaniu.
Na scenie występują grupy złożone z więźniów zakładów karnych i aresztów śledczych z Poznania, Krakowa, Wrocławia, Kalisza, Opola, Łupkowa, Sztumu i wielu innych miast.
- Jednym z zadań konkursu jest integracja ze środowiskiem otwartym, prezentacja umiejętności osób pozbawionych wolności, ich potencjału, przełamywanie barier, ograniczeń – wyjaśnia Anna Michalik, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w areszcie śledczym w Poznaniu.
Festiwal potrwa do 28 kwietnia. Spektakle odbywają się w Teatrze Polskim, Teatrze Ósmego Dnia, a piątkowy finał odbędzie się w CK Zamek.
Jak wyglądają spektakle i co o grze na scenie mówią sami więźniowie? Zobaczcie materiał wideo reporterki Radia ESKA Magdaleny Rataj:
Czytaj też: Jaśkowiak zaprasza ministra Glińskiego na wspólne oglądanie kontrowersyjnej „Klątwy”
Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO: