Pracuj.pl

i

Autor: materiały prasowe Pracuj.pl

Zwalniasz się z pracy? O tym pamiętaj!

2018-12-19 9:00

Twój pracodawca za mało Ci płaci, a szans na awans czy choćby podwyżkę nie widać? Nie realizujesz się zawodowo na obecnym stanowisku? Planujesz złożyć wypowiedzenie? Zobacz o czym warto wiedzieć i pamiętać, gdy chcesz zmienić pracę.

Sposób rozwiązania umowy

Umowę o pracę możesz rozwiązać: za wypowiedzeniem, za porozumieniem stron lub ze skutkiem natychmiastowym. Również w przypadku umowy-zlecenia obowiązują pewne wytyczne – jej rozwiązanie nastąpić może zarówno ze strony zleceniodawcy (czyli pracodawcy), jak i zleceniobiorcy (pracownika). Do jej zakończenia może dojść bez istotnych i uzasadnionych powodów.

Okres wypowiedzenia

W zależności od sposobu rozwiązania umowy, jej charakteru oraz stażu pracy w danej firmie, może nie obowiązywać Cię okres wypowiedzenia – w przypadku zakończenia współpracy ze skutkiem natychmiastowym – lub przeciwnie, będziesz musiał/-a być obecna/-y w pracy jeszcze przez określony czas. Może on wynosić tydzień lub dwa, a nawet trzy miesiące. Ma na to wpływ okres przepracowany w danym miejscu pracy oraz to, czy umowa o pracę zawarta została na czas określony lub nieokreślony. W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, pracownik ustala wraz z pracodawcą termin zakończenia współpracy. Warto mieć to na uwadze zanim postanowisz złożyć wypowiedzenie w związku z otrzymaniem ciekawszej oferty w konkurencyjnej firmie.

Przygotuj wypowiedzenie

Możesz rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem podczas rozmowy telefonicznej, drogą mailową, poprzez wiadomość tekstową lub ustnie, podczas bezpośredniej rozmowy z szefem. Dla bezpieczeństwa pracownika oraz by mieć pewność, że pracodawca zapoznał się z informacją o wypowiedzeniu, zaleca się również złożenie u niego dokumentu w formie papierowej w dwóch egzemplarzach (jeden dla szefa, drugi dla osoby wypowiadającej umowę).

Zadbaj o poprawnie napisane wypowiedzenie oraz umieść w nim informację dotyczącą sposobu zakończenia umowy i okresu wypowiedzenia. Pamiętaj też o umieszczeniu swojego podpisu na obu kopiach dokumentu. W przypadku rozwiązywania umowy-zlecenia również przyda Ci się odpowiednio przygotowane wypowiedzenie dla Twojego pracodawcy.

Dokończ swoje zadania

Pamiętaj o zamknięciu ważnych spraw, do których należą: spotkania z klientami biznesowymi, wyjaśnienie problemów związanych np. z procesami reklamacyjnymi czy zadbanie o porządek w dokumentacji firmowej. Nie zostawiaj po sobie bałaganu i niedokończonych projektów.

Nie zaniedbuj obowiązków

Pomimo tego, że Twoja przygoda na danym stanowisku pracy niedługo dobiegnie końca wcale nie oznacza, że możesz lekceważyć swoje dotychczasowe obowiązki. Pracodawca może Cię z nich rozliczyć i – przy niedopilnowaniu oraz zignorowaniu przez Ciebie zadań – wystawi Ci kiepskie referencje. Postaraj się więc nie marudzić podczas okresu wypowiedzenia i wykonuj swoją pracę tak samo jak wcześniej.

Rozstań się w przyjaźni

Podczas ostatnich dni czy godzin pracy nie szukaj powodów do kłótni z szefem i pozostałymi pracownikami. Zostaw po sobie pozytywne wspomnienia, a po rozpoczęciu pracy w nowym miejscu nie oczerniaj byłego pracodawcy.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają