Policja

i

Autor: Policja

22-latek oszukiwał metodą „na policjanta”. Seniorzy stracili duże pieniądze!

2020-04-10 8:13

Policjanci na terenie gminy Głowaczów zatrzymali mężczyznę, który odbierał pieniądze od starszych osób oszukanych metodą „na policjanta”. 22-latek decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci z wydziałów kryminalnych KWP zs. w Radomiu oraz KPP w Zwoleniu w miniony poniedziałek zatrzymali mężczyznę, który odbierał pieniądze od starszych osób oszukanych metodą „na policjanta”. 22-latek wpadł w ręce mundurowych na terenie gminy Głowaczów. Okazało się, że mężczyzna trzykrotnie odbierał pieniądze od starszych osób w różnych miejscowościach woj. mazowieckiego. Z ustaleń śledczych wynika, że schemat działania podejrzanego wyglądał podobnie. Mężczyzna dzwonił do osób starszych podając się za policjanta. Tłumaczył, że członek rodziny spowodował poważny wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję. Gdy przestępcom udawało się oszukać swoje ofiary, „kurier” odbierał od nich przesyłki z pieniędzmi i po potrąceniu umówionej kwoty przekazywał pieniądze dalej.

W ten sposób oszust wyłudził od starszych osób ponad 100 tys. złotych. Szczegółowe okoliczności tych zdarzeń nadal wyjaśniają funkcjonariusze. 22-latek usłyszał już zarzuty i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia.

- Policjanci przypominają, żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. W szczególności pamiętajmy o tym, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom – powiedział asp. Krzysztof Gregorczyk ze zwoleńskiej policji.

Koronaporadnik Adama Federa „Będzie dobrze": Czym jest niezbędna potrzeba życiowa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki