Egzaminy 2020: Zasady na maturach i egzaminie ósmoklasisty [WYTYCZNE MEN]

i

Autor: pixabay.com/F1Digitals Egzaminy 2020: Zasady na maturach i egzaminie ósmoklasisty [WYTYCZNE MEN]

Egzaminy 2020: Zasady na maturach i egzaminie ósmoklasisty [WYTYCZNE MEN]

2020-05-19 14:11

Egzaminy 2020. Wielkimi krokami zbliżają się egzaminy ósmoklasistów i egzaminy maturalne. W podpisanym we wtorek, 19 maja, rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej możemy znaleźć informację o zasadach przeprowadzania egzaminów w 2020 roku. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Sprawdź szczegóły.

Spis treści

  1. Bez matury ustnej, poza wyjątkami
  2. Wynik egzaminu maturalnego
  3. Egzamin ustny dla absolwentów z poprzednich lat
  4. Zespół nadzorujący egzamin
  5. Nowe rozwiązania
  6. Terminy odebrania świadectw i zaświadczeń

Koronawirus wpłynął również na życie uczniów, ponieważ musieli się oni przestawić na zdalny tryb nauczania. Dodatkowo zostały zmienione terminy matury i egzaminu ósmoklasisty. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca, a sprawdzian dla ósmoklasistów rozpocznie się 16 czerwca.

Bez matury ustnej, poza wyjątkami

W tym roku szkolnym egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych będzie tylko w formie pisemnej. Do części ustnej przystąpią tylko absolwenci, którzy do 7 lutego br. złożyli deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego, a do 22 maja przekażą do dyrektora szkoły lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (w zależności od tego, do kogo składali deklarację) informację o chęci przystąpienia do części ustnej egzaminu z jednego lub więcej przedmiotów – ze względu na konieczność przekazania wyniku z tego egzaminu lub tych egzaminów w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego będą mogli również przystąpić absolwenci, aby zrealizować postanowienie umowy międzynarodowej.

PRZECZYTAJ: Egzamin ósmoklasisty. Kiedy się odbędzie? [EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2020 TERMIN]

Wynik egzaminu maturalnego

Absolwent zda egzamin oraz otrzyma świadectwo dojrzałości, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzyma co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpi do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.

Egzamin ustny dla absolwentów z poprzednich lat

Absolwenci, którzy w 2020 r. deklarowali ponowne przystąpienie do ustnego egzaminu maturalnego, aby ten egzamin zdać, nie będą do niego przystępowali. Otrzymają oni świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Absolwenci, którzy w 2020 r. nie uzyskają wymaganych 30 proc. punktów, w kolejnych latach, jeśli będą chcieli przystąpić do egzaminu, będą musieli zdawać egzamin ustny z przedmiotów obowiązkowych.

ZOBACZ TAKŻE: Egzaminy 2020: Matury i ósmoklasiści [HARMONOGRAM]

Zespół nadzorujący egzamin

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego.

W 2020 roku, w przypadku egzaminu maturalnego, w skład zespołu nadzorującego części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej wchodzi co najmniej 2 nauczycieli. Jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin (pełni on funkcję przewodniczącego zespołu), drugi zatrudniony w innej szkole lub placówce.

W 2020 roku, jeżeli w sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty lub egzamin gimnazjalny, jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.

Nowe rozwiązania

Rozporządzenie zawiera również szereg zmian związanych z przeprowadzeniem egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Wprowadzono nowe rozwiązania dla szkół policealnych. Określono nowe terminy czynności związanych z przeprowadzenia egzaminów, które muszą wykonać dyrektorzy szkół, okręgowe komisje egzaminacyjne, a także członkowie zespołów nadzorujących. Dotyczą one np. procesu unieważnienia egzaminu, zgłaszania zastrzeżeń, wglądów do sprawdzonych i ocenionych prac egzaminacyjnych, rozpatrzenia odwołania złożonego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, złożenia oświadczenia o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego. W rozporządzeniu opisano także zasady szkolenia egzaminatorów, zasady powoływania składu zespołu nadzorującego dany egzamin czy zespołu przedmiotowego. Wskazano również terminy wydawania świadectw.

Terminy odebrania świadectw i zaświadczeń

  • Do 31 lipca 2020 roku będą ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty. Absolwenci odbiorą również w tym dniu zaświadczenia o wyniku egzaminu.
  • Do 11 sierpnia 2020 roku będą ogłoszone wyniki egzaminu maturalnego. Do tego samego dnia, 11 sierpnia absolwenci odbiorą świadectwa, aneksy i informacje o wynikach.
  • 31 sierpnia 2020 r oku będą ogłoszone wyniki z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Szkołom przekazane zostaną również świadectwa i dyplomy potwierdzające kwalifikacyjne zawodowe.
  • 12 października 2020 r oku będą ogłoszone wyniki egzaminu zawodowego i przekazane certyfikaty oraz dyplomy zawodowe.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Super Raport 19 V (goście: Śmiszek, Miuosh, Braun)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki