Charakterystyka rynku pracy w Radomiu
Rynek pracy w Radomiu jest bardzo dynamiczny i otwarty praktycznie na każdą grupę wiekową. Praca Radom czeka bowiem zarówno na starszych specjalistów, jak i osoby bez doświadczenia, które dopiero zaczynają swoją karierę. Warto przy okazji wspomnieć, że obecnie najwięcej mieszkańców Radomia pracuje w przemyśle i budownictwie oraz w sektorze usługowym, a najmniej w branży rolniczej i finansowej.
Radom może pochwalić się stosunkowo niską stopą bezrobocia, której wartość obniża się z miesiąca na miesiąc. Tendencja malejąca to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, którzy cały czas poszukują zatrudnienia, ale także dla całej miejskiej gospodarki. W aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych pomaga oczywiście Powiatowy Urząd Pracy, wspierając zarówno osoby zainteresowane pracą na etacie, jak i chcące założyć własną działalność.
Praca: Radom – zawody deficytowe
W Radomiu praca od zaraz czeka na przedstawicieli zawodów z następujących branż:
- budowlanej i inżynieryjno-drogowej – poszukiwani są m.in. cieśle i stolarze budowani, dekarze, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych oraz spawacze i ślusarze;
- IT – praca czeka na administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, programistów, projektantów i administratorów baz danych oraz techników informatyków;
- edukacyjnej – poszukiwani są nauczyciele praktycznej sztuki zawodu, przedmiotów zawodowych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- medycznej – brakuje pielęgniarek, położnych i lekarzy specjalistów;
- TSL – poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy ds. logistyki oraz spedytorzy i logistycy;
- finansowo-księgowej – praca czeka na pracowników ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielne księgowe;
- przetwórstwa przemysłowego – poszukiwani są operatorzy obrabiarek skrawających;
- motoryzacyjnej i mechanicznej – brakuje blacharzy i lakierników samochodowych oraz mechaników maszyn i urządzeń.
Dlaczego wyżej wymienieni fachowcy są tak bardzo poszukiwani i mogą bez problemu znaleźć zatrudnienie w Radomiu? Ponieważ należą do grupy zawodów deficytowych. Chętnych do pracy jest mniej niż wolnych stanowisk. Z tego powodu pracodawcy oferują atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia i chętniej przystają na oczekiwania kandydatów.

i
W jakich firmach najłatwiej o pracę w Radomiu?
Radom to miasto, w którym działa wiele przedsiębiorstw z kapitałem zarówno polskim, jak i zagranicznym. Są to duże, prężnie rozwijające się firmy, które zatrudniają znaczną część mieszkańców miasta na stanowiska różnego szczebla i oferują także możliwość awansu. Do najważniejszych z nich należą:
- Polska Grupa Zbrojeniowa (producent i dostawca broni),
- Komandor S. A. (producent mebli),
- Polski Tytoń S. A. (dystrybutor wyrobów tytoniowych),
- Zbyszko Company (producent napojów),
- ITM Poland Sp. z o. o. (producent platform maszynowych do wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych),
- Roboplast (producent opakowań z tworzyw sztucznych),
- Jadar (producent kostki brukowej),
- Trend Glass (huta szkła),
- eSky (aplikacja do planowania podróży),
- Global Cosmed S. A. (producent kosmetyków).
Praca na etacie czy własna działalność?
Pracę w Radomiu na etacie, jak i założyć własną działalność. Lokalny rynek pracy ma bowiem tę zaletę, że z jednej strony jest różnorodny i oferuje zatrudnienie specjalistom z każdej branży i w dowolnej formie, a z drugiej wspiera radomskich przedsiębiorców, pomagając im już na etapie planowania swojego biznesu. Osoby, które zdecydują się na pracę na etacie, mogą otrzymać dowolną formę zatrudnienia: umowę o pracę, zlecenie lub o dzieło. Bardzo często mają możliwość pracować zdalnie lub w systemie hybrydowym. Z kolei osoby prowadzące własną działalność, mogą liczyć na wsparcie ze strony różnych instytucji, na przykład wspomnianego już Urzędu Pracy.
Praca w Radomiu – do kogo skierowane są oferty?
Radom to miasto przyjazne dla wszystkich, którzy chcą pracować i się rozwijać, a co za tym idzie – robić karierę w swojej dziedzinie. Oferty skierowane są między innymi do ludzi młodych i kreatywnych, na przykład studentów i świeżo upieczonych absolwentów, a także do początkujących specjalistów z danej branży. Radomscy pracodawcy są także otwarci na emerytów, oferując im pracę w niepełnym wymiarze godzin oraz młode mamy, które chcą godzić macierzyństwo z pracą zarobkową. Mogą one pracować na przykład zdalnie lub w weekendy, bądź też mają elastyczny grafik dopasowany do ich potrzeb.
W Radomiu pracę znajdzie zarówno pracownik fizyczny, jak i umysłowy, a także osoba bez doświadczenia i starszy specjalista. Zatrudnienie czeka w małych, lokalnych firmach oraz dużych przedsiębiorstwach o międzynarodowym zasięgu. Popularnością cieszy się także praca chałupnicza oraz rękodzielnictwo. Wielu mieszkańców Radomia tworzy różnego rodzaju produkty, a następnie sprzedaje je w Internecie lub na lokalnych targach.