Kolęda 2019/2020 Radom.

i

Autor: pixabay.com Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

Kolęda 2019/2020 Radom. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

2019-12-27 14:42

Kolęda to popularne określenie wizyty duszpasterskiej. Wtedy to księża chodzą od domu do domu, aby pomodlić się z mieszkańcami oraz im błogosławić. Ale jak powinniśmy przyjąć księdza? Jak się przygotować do takiej wizyty?

Kolęda jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu kościołach chrześcijańskich. Zwyczaj ten znany jest w Polsce od lat. Jednym z elementów wizyty duszpasterskiej jest rozmowa z mieszkańcami. Dodatkowo ksiądz sprawdza zeszyty od religii, pyta dzieci o szkołę, a czasami dzieci recytują modlitwy lub śpiewają piosenki.

O czym rozmawiać z księdzem podczas kolędy?

Kolędę należy traktować jako okazję do indywidualnej rozmowy z księdzem. Wtedy domownicy mają możliwość rozwiania jakichś wątpliwości, przedstawienia swoich oczekiwań, zgłoszenia ewentualnych uwag czy propozycji. Zdarza się, że w wielu domach ludzie wyczekują, iż to ksiądz poprowadzi rozmowę.

Niewygodne tematy, które nie powinny pojawić się na kolędzie to zdecydowanie polityka oraz sprawy społeczne. Lepiej też jeśli nie będziemy się chwalić się dziećmi, które „żyją nie po bożemu”, czyli bez ślubu albo nie ochrzciły swoich dzieci.

A czy wypada proponować księdzu poczęstunek?

Chodzenie po kolędzie trwa pięć/sześć godzin, więc jeśli to przysłowiowa kawa i ciastko, to wszystko jest w porządku. Musimy pamiętać, że tego dnia nie jesteśmy pierwszą rodziną, którą ksiądz odwiedza. Zdarza się, że w danym bloku bądź na ulicy sąsiedzi ustalają między sobą, kto częstuje duchownego. Zdecydowanie lepiej nie robić wystawnych poczęstunków, ponieważ ksiądz się spieszy. A jeśli koniecznie chcemy ugościć duszpasterza, to zaprośmy go w innym terminie.

Jak przygotować stół na kolędę?

Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół przykryty białym obrusem. Na nim stawiamy krzyż i świece, w niektórych regionach Polski także z wodę święconą i kropidło. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek.

Sonda
Ile dać w kopercie księdzu chodzącemu po kolędzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki