Jeśli projekt zostanie pozytywnie rozpatrzony to od 1 stycznia 2021 roku Solec nad Wisłą znów będzie miastem. Na odzyskanie praw miejskich miejscowość czekała aż 151 lat. Powodem utraty statusu było aktywne wspieranie powstańców styczniowych.
Jak wynika z projektu, za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku przemawiają następujące uwarunkowania: cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Solec nad Wisłą wykazują jego miejski charakter. Ponadto miejscowość zachowała w sposób nienaruszony dawną oryginalną strukturę topograficzną zabudowy, która istnieje co najmniej od schyłku XVIII w., a Rynek w kształcie litery L pełni funkcję kulturalno-rekreacyjną.Miejscowość jest również zwodociągowana i w części skanalizowana, a większość mieszkańców Solca nad Wisłą jest zatrudniona poza rolnictwem.
Polecany artykuł:
Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, mieszkańcy w przeprowadzonych konsultacjach opowiedzieli się za nadaniem miejscowości Solec nad Wisłą statusu miasta. Podkreślono również, że przez miejscowość przebiega wiele oznakowanych szlaków rowerowych. Ponadto Solec nad Wisłą z uwagi na coroczny napływ turystów oferuje także bazę noclegową.
W uzasadnieniu urzędnicy zwrócili uwagę na zabytki, które są wpisane do rejestru zabytków. Należą do nich m.in.: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w XIV w., kościół cmentarny p.w. św. Barbary z XII w., dom podcieniowy, drewniany z końca XVIII w., zespół klasztorny reformatorów wzniesiony w 1626 r.
Polecany artykuł: