Obecne stawki za odbiór odpadów zostały ustalone w marcu 2015 roku. Wtedy stawki za odbiór odpadów segregowanych zostały zmniejszone, ponieważ wpływy z opłat od mieszkańców z nawiązką pokrywały koszty odbioru i zagospodarowania śmieci.
Od 2015 roku wiele się zmieniło. W 2018 roku miasto dołożyło do gospodarki odpadami z budżetu około 7 milionów złotych. Na tę chwilę nie wiadomo, ile trzeba będzie dopłacić w tym roku. Obecnie z podatku śmieciowego wpływa 21,1 mln zł do kasy Radomia. Jednak koszty funkcjonowania systemu mają wynieść blisko 43 miliony złotych.
W uzasadnieniu projektu uchwały o podwyżkach możemy przeczytać:
na wzrost opłat wpływają wzrost cen prądu i płacy minimalnej, a także nowe obowiązki nałożone na prowadzących zagospodarowanie odpadów. Sam wywóz śmieci więcej kosztuje miasto, bo od lipca firmy osobno odbierają od nas papier.
Polecany artykuł:
Na wzrost ceny wpływa również to, że produkujemy coraz więcej śmieci. W 2014 roku mieszkaniec średnio wytwarzał w ciągu roku 244 kilogramy odpadów, a w 2018 już 308 kilogramów w ciągu roku.
Polecany artykuł:
Wysokość stawki, tak jak do tej pory, będzie zależała od powierzchni domu, czy mieszkania oraz od tego, czy gospodarstwo jest jedno- czy wieloosobowe.
Od 1 stycznia 2020 roku stawki w zabudowie jednorodzinnej miałyby przedstawić się następująco:
- w mieszkaniu o powierzchni do 30 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowych opłata wynosiłaby 20 złotych (teraz to 9 złotych) w gospodarstwie wieloosobowym - 36 złotych (teraz to 15 złotych.
- w mieszkaniu od powierzchni od 30,01 do 70 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowym 25 złotych (teraz to 11 złotych), w gospodarstwie wieloosobowym - 56 złotych (teraz to 25 złotych)
- w mieszkaniu o powierzchni powyżej 70,01 metra kwadratowego w gospodarstwie jednoosobowym - 34 złote (teraz to 15 złotych) w gospodarstwie wieloosobowym - 78 złotych (teraz to 35 złotych).
Od nowego roku stawki w zabudowie wielorodzinnej miałyby wyglądać następująco:
- w mieszkaniach o powierzchni do 30 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowym - 18 złotych (teraz to 9 złotych), w gospodarstwie wieloosobowym - 35 złotych (teraz to 16 złotych)
- w mieszkaniach o powierzchni - w mieszkaniu od powierzchni od 30,01 do 70 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowym 24 złote (teraz to 11 złotych), w gospodarstwie wieloosobowym - 47 złotych (teraz to 22 złote)
- w mieszkaniu o powierzchni powyżej 70,01 metra kwadratowego w gospodarstwie jednoosobowym - 33 złote (teraz to 15 złotych) w gospodarstwie wieloosobowym - 63 złote (teraz to 30 złotych).
Polecany artykuł:
Osoby, które nie będą segregowały odpadów, zapłacą czterokrotność stawek dla osób segregujących.