Lotnisko Warszawa-Radom w sierpniu odprawiło ponad 21 tys. osób (21.040), czyli podobną liczbę co w lipcu (21.241) - poinformowali w poniedziałkowym (9 września 2024 r.) komunikacie przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych. Dla porównania - w sierpniu ub.r. było to niespełna 21 tys. pasażerów.
Latem loty w 6 kierunkach. Coraz bliżej do 100 tys. pasażerów w ciągu roku
Jak poinformowano, od początku roku z usług lotniska w Radomiu skorzystało łącznie prawie 87 tys. osób.
W tegorocznym sezonie letnim z Radomia pasażerowie mogą podróżować na sześciu trasach. To loty regularne do:
- Rzymu,
- Tirany,
- Prewezy,
- Larnaki.
A także loty czarterowe do:
- Podgoricy,
- Antalyi.
Rejsy obsługiwane są przez: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air oraz Air Montenegro. Bilety można kupić zarówno u przewoźników, jak i w biurach podróży: ITAKA, Tui, Coral Travel, Rego-Bis, Grecos i Greckie Podróże.
Polecany artykuł:
Jak Feniks z popiołów. Radomskie lotnisko po przejściach
Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł.
Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Lotnisko w Radomiu i samolot linii PLL LOT Boeing 737 MAX 8
Ale potem port lotniczy wpadł w głębokie turbulencje. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości prowadzącej lotnisko miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, obiekt kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały lotnisko prawie od nowa. Pierwszy lot z nowego portu odbył się pod koniec kwietnia ub. roku.
- Lotnisko Warszawa-Radom może obsłużyć do 3 milionów pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie nawet 6 milionów. Pas startowy ma długość 2500 metrów, co oznacza, że port jest gotowy na przyjęcie najbardziej popularnych i najczęściej używanych typów samolotów (m. in. Airbus A320 i Boeing 737). Otaczająca terminal płyta postojowa pomieści równocześnie nawet do 11 statków powietrznych - piszą na swojej stronie zarządzający radomskim portem.
Usytuowany ok. 5 kilometrów od centrum miasta terminal ma powierzchnię ponad 30 tys. m kw., a mieści m.in.:
- 15 stanowisk odprawy,
- 9 bramek wylotowych,
- 6 stanowisk kontroli paszportowej,
- 3 linie kontroli bezpieczeństwa,
- 2 karuzele odbioru bagażu.
Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku to najnowszy port lotniczy w Polsce.
Polecany artykuł: