Lotnisko Warszawa-Radom

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Uskrzydleni wynikami

Przebiją pułap 100 tys. pasażerów? Lotnisko w Radomiu o lotach latem

2024-09-09 16:08

Niegdyś w wielkich tarapatach. Od ponad roku w coraz stabilniejszej sytuacji. Port lotniczy Warszawa-Radom stara się konsekwentnie budować swoją biznesową pozycję. Jego przedstawiciele właśnie podsumowali wyniki tegorocznych wakacji. Jeśli tendencja utrzyma się, do końca roku osiągnięty zostanie pułap 100 tysięcy pasażerów obsłużonych na radomskim lotnisku.

Lotnisko Warszawa-Radom w sierpniu odprawiło ponad 21 tys. osób (21.040), czyli podobną liczbę co w lipcu (21.241) - poinformowali w poniedziałkowym (9 września 2024 r.) komunikacie przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych. Dla porównania - w sierpniu ub.r. było to niespełna 21 tys. pasażerów.

Latem loty w 6 kierunkach. Coraz bliżej do 100 tys. pasażerów w ciągu roku

Jak poinformowano, od początku roku z usług lotniska w Radomiu skorzystało łącznie prawie 87 tys. osób.

W tegorocznym sezonie letnim z Radomia pasażerowie mogą podróżować na sześciu trasach. To loty regularne do:

  • Rzymu,
  • Tirany,
  • Prewezy,
  • Larnaki.

A także loty czarterowe do:

  • Podgoricy,
  • Antalyi.

Rejsy obsługiwane są przez: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air oraz Air Montenegro. Bilety można kupić zarówno u przewoźników, jak i w biurach podróży: ITAKA, Tui, Coral Travel, Rego-Bis, Grecos i Greckie Podróże.

Jak Feniks z popiołów. Radomskie lotnisko po przejściach

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Lotnisko w Radomiu i samolot linii PLL LOT Boeing 737 MAX 8

Ale potem port lotniczy wpadł w głębokie turbulencje. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości prowadzącej lotnisko miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, obiekt kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały lotnisko prawie od nowa. Pierwszy lot z nowego portu odbył się pod koniec kwietnia ub. roku.

- Lotnisko Warszawa-Radom może obsłużyć do 3 milionów pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie nawet 6 milionów. Pas startowy ma długość 2500 metrów, co oznacza, że port jest gotowy na przyjęcie najbardziej popularnych i najczęściej używanych typów samolotów (m. in. Airbus A320 i Boeing 737). Otaczająca terminal płyta postojowa pomieści równocześnie nawet do 11 statków powietrznych - piszą na swojej stronie zarządzający radomskim portem.

Usytuowany ok. 5 kilometrów od centrum miasta terminal ma powierzchnię ponad 30 tys. m kw., a mieści m.in.:

  • 15 stanowisk odprawy,
  • 9 bramek wylotowych,
  • 6 stanowisk kontroli paszportowej,
  • 3 linie kontroli bezpieczeństwa,
  • 2 karuzele odbioru bagażu.

Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku to najnowszy port lotniczy w Polsce.

Lotnisko w Radomiu, wnętrze terminalu
Sonda
Gdzie spędzasz tegoroczne wakacje?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki