Radom: Budżet miasta na 2020 rok w końcu uchwalony! Jakie inwestycje zaplanowano na ten rok?

2020-01-28 9:38

Budżet Radomia na 2020 roku w końcu został uchwalony. Za jego przyjęciem głosowało 12 radnych. Dziewięcioro radnych było przeciw, a siedmioro wstrzymało się od głosu.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni doszli do porozumienia i przegłosowali projekt budżetu. Za głosowało 12 radnych, w tym radni Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny Kazimierz Woźniak. Natomiast 9 radnych było przeciw, a siedmioro wstrzymało się od głosu.

- To dobry dzień dla Radomia. Myślę, że mieszkańcom miasta spadł kamień z serca. Cieszę się, bo od jutra możemy realizować zapisy budżetu. Chcę jak najszybciej podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi. Kluby sportowe mogą czuć się spokojnie. Jesteśmy gotowi wypłacać stypendia w ciągu najbliższych kilku dni.

W tym roku zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową dochody miasta mają wynieść 1 mld 395 mln złotych, a wydatki 1 mld 483 mln zł. Na inwestycje zostanie przeznaczona kwota 236 mln zł, a nadwyżka operacyjna, czyli różnica między dochodami i wydatkami bieżącymi wyniesie 52 mln złotych.

- Tu budżet rekordowy, ale jednocześnie przed nami wszystkimi stoją trzy wielkie wyzwania. Na pewno nie uciekniemy od dyskusji na temat opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z jednej strony chcemy, aby Radom był miastem czystym, a z drugiej strony jesteśmy stawiani pod ścianą przez normy unijne, które parlament na nas przekłada i nie możemy udawać, że tego problemu nie ma. W ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy o tym rozmawiać. Kolejne wyzwania to zapewnienie finansowania oświaty oraz podwyżki dla pracowników miejskich jednostek - podkreślił podczas sesji prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową inwestycje pochłoną w tym roku 15,9 procent wydatków. Największe z nich to:

  • przebudowa drogi krajowej nr 9 i 12,
  • kontynuacja projektu multimodalnego, w tym zakup 10 elektrycznych autobusów budowa Centrum Rehabilitacji,
  • budowa trasy N-S,
  • przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej,
  • dokończenie rewitalizacji kamienicy Deskurów,
  • modernizacja oddziałów oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej dla miejskiego szpitala,
  • przedłużenie bulwarów nad Mleczną,
  • budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31 przy ul. Białej,
  • przebudowa ulic: Kierzkowskiej, Marii Fołtyn, Szydłowieckiej, Małęczyńskiej oraz przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego i układu komunikacyjnego w obrębie ulic Bema, Jasińskiego i Sowińskiego.

W budżecie są także zapisane pieniądze na opracowanie projektu przebudowy amfiteatru, budowę boiska przy PSP nr 17 przy ul. ul. Czarnoleskiej i kontynuację prac przy budowie parku na Ustroniu.

Przypomnijmy, że podczas grudniowej sesji, głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości budżet został odrzucony. W ostatnim czasie odbyło się kilka spotkań prezydenta z radnymi PiS, podczas których zostały uzgodnione poprawki. Wykreślono m.in. budowę boiska przy Zespole Szkół Muzycznych, zakup wiat przystankowych, i przebudowę kładek dla pieszych przy ul. Rodziny Winczewskich. W to miejsce wpisano natomiast rozpoczęcie przygotowań do przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie osiedla Gołębiów II, budowę chodnika na ulicy Godowskiej, przebudowę skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej czy utwardzenie ulicy Równej. Dodatkowe 750 tysięcy złotych zostanie także przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń w miejskich placówkach kultury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki