Projekt w Radomiu jest jednym z pierwszych i najbardziej innowacyjnych działań w dziedzinie odpowiedzialnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Jego celem jest stworzenie możliwości łatwego pozbycia się niebezpiecznych elektrycznych śmieci z mieszkań i domów. Projekt zbiórki elektrycznych śmieci w Radomiu będzie realizowany przez cztery kolejne lata.
- Zaproponowane rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze system jest ogólnie dostępny. Duża liczba pojemników, które zostaną ustawione w różnych częściach miasta, zapewni mieszkańcom wygodę. Nie będzie już trzeba odwozić zużytego sprzętu do PSZOK-u. Po drugie firma gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Radom z każdym tego typu działaniem staje się coraz bardziej przyjazny dla mieszkańców i środowiska naturalnego - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Do pojemników powinny trafiać wszystkie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne typu stary komputer, suszarka do włosów czy zepsute radio, telefon oraz baterie i przenośne akumulatory. Ważne, aby wrzucany odpad nie był większy niż 50 cm.
Na czerwonych pojemnikach poza grafiką związaną z elektrycznymi śmieciami widnieją również pszczoły. Firma obsługująca system zobowiązała się, że do końca 2021 roku w Radomiu powstanie pasieka, a ule utworzone zostaną przynajmniej częściowo z materiałów z recyklingu, które zostaną zebrane do czerwonych pojemników. Lokalizacja pasieki będzie uzgodniona z Urzędem Miejskim.