Jak poinformował Marcin Gierczak, dyrektor radomskiego MOPSu, ta zmiana dotyczy zasiłków „zwykłych” celowych, czyli takich na dofinansowanie m.in. ubrań i środków czystości.
- Zabezpieczone są „celówki” dla osób bezdomnych. Pieniądze są również na zasiłki, które służą realizacji podpisanych już umów na pogrzeby i wypadki losowe. Mamy też środki na opały, ale mówimy o przyszłej zimie. Na ten moment od lutego wstrzymaliśmy wypłaty zwykłych zasiłków, a mowa o tych które były wypłacone na dofinansowanie zakupu odzieży, butów i środków czystości - mówi Marcin Gierczak.
Realizowane są także zasiłki celowe w formie rządowego programu dożywiania. Bez zmian są wypłacane zasiłki okresowe oraz stałe. A dlaczego wstrzymano część zasiłków celowych?
- Na ten moment mamy zagwarantowany w rządowym programie do spraw dożywiania udział własny w wysokości 40 procent, a w latach poprzednich było to 20 procent. Dodatkowo musieliśmy zmniejszyć nasz plan wydatków o 960 tysięcy złotych – dodał Marcin Gierczak.
A czym są zasiłki celowe?
- Jest to zasiłek dla osób, które spełniają kryterium dochodowe z pomocy społecznej. Jego wysokość nie jest przewidziana konkretnie w przepisach. Tylko przepis mówi, że może być przyznany na dofinansowanie jakiejś potrzeby. Jest to jeden wniosek, jedna decyzja i wypłata – wyjaśnił Gierczak.
Na obecną chwilę czekamy na odpowiedź Urzędu Miejskiego w tej sprawie.