W tym roku Amnesty International wytypowała dziesięciu walecznych, odważnych młodych ludzi z całego świata, dla których dobro innych stało się wartością nadrzędną lub zostali niesłusznie posądzeni i oskarżeni. W wyniku niesprawiedliwości władz krajów, w których żyją, ich życiu zagraża niebezpieczeństwo.
- Idea Maraton Pisania Listów została zainicjowana w 2001 roku w Polsce i urosła już do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. Bardzo się cieszę, że Radom w Maratonie Pisania Listów uczestniczy już po raz piąty i ja jako prezydent mogę po raz kolejny mieć w tej akcji swój udział – powiedział prezydent Radosław Witkowski.
Polecany artykuł:
W tym roku prezydent Radomia zdecydował się napisać list do władz Iranu, domagając się uwolnienia Yasaman Aryani i jej matki Monireh Arabshahi, które walczą o prawa kobiet w swoim kraju. Obie zostały skazane na 16 lat więzienia za prowadzenie kampanii przeciwko dyskryminującym kobiety przepisom o przymusowym noszeniu hidżabu.
Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa są łamane. Dodajmy, że poprzednie edycje Maratonu udowodniły, iż takie listy mają moc sprawczą i wiele osób, dla których pisano listy w poprzednich latach zostały uwolnione.
– Ja również mam w tym swój osobisty udział. W 2016 roku napisałem list w obronie jednego z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, który po 17 latach spędzonych w więzieniu został uwolniony - dodał Witkowski.
Polecany artykuł:
Finnał odbędzie się w dniach 14-15 grudnia, od godz. 12.00 w sobotę do godz. 12.00 w niedzielę, w siedzibie Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.