Od czterech lat mazowiecka policja stara się niwelować stres u młodych osób dotkniętych przemocą w rodzinie m.in. dzięki wsparciu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Na przekazanych maskotkach jest wydrukowany numer bezpłatnego telefonu zaufania – 116 111 i adres strony: www.116111.pl. Tam najmłodsi mogą m.in. dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Pomoc na stronie mogą znaleźć również dorośli.
- Mazowieccy policjanci muszą niestety interweniować w rodzinach, w których dochodzi do przemocy. Wszyscy wolelibyśmy, żeby takich sytuacji było jak najmniej. Nie da się im często zapobiec, natomiast ważne jest, by najmłodsi, którzy najbardziej cierpią z powodu przemocy doświadczanej od najbliższych, wiedzieli, gdzie mogą szukać wsparcia i jakie mają prawa - mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Polecany artykuł:
Celem programu jest przywrócenie dziecku poczucia bezpieczeństwa, kształtowanie wśród najmłodszych wizerunku policjanta jako osoby przyjaznej dzieciom i otwartej na ich problemy oraz dbającej w sposób bezpośredni o ich bezpieczeństwo.
- Nasz program ma za zadanie poprawić poczucie bezpieczeństwa małoletnich osób doznających przemocy w rodzinie. W tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego wszczęto 4393 formularze „Niebieska Karta”. Liczba osób małoletnich, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie wynosi 846 - powiedział zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu mł. insp. Dariusz Krzesicki.
Dotychczas Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przekazało już ponad 2 tysiące maskotek. Misie trafiły do 16 jednostek policji: w Węgrowie, Szydłowcu, Radomiu, Siedlcach, Garwolinie, Mławie, Pułtusku, Sochaczewie, Przysusze, Sierpcu, Ostrołęce, Ciechanowie, Ostrowi Mazowieckiej, Płocku, Płońsku i Kozienicach.
W tym roku do wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu przekazano tysiąc maskotek. Pluszaki trafią do 7 jednostek policji: w Białobrzegach, Lipsku, Grójcu, Zwoleniu, Gostyninie, Żyrardowie, Wyszkowie.