Trzech Króli. Jakie są tradycje i zwyczaje związane z tym świętem?

i

Autor: pixabay.com Trzech Króli. Jakie są tradycje i zwyczaje związane z tym świętem?

Trzech Króli. Jakie są tradycje i zwyczaje związane z tym świętem?

2020-01-06 8:50

Święto Trzech Króli przypada na 12 dzień po Bożym Narodzeniu i zamyka okres świąt. Tego dnia w kościele jest święcone złoto, kadzidło i mirra. Dodatkowo organizowane są w wielu miastach orszaki.

6 stycznia w kościele święci się złoto, kadzidło i mirrę. Kiedyś poświęconym kadzidłem okadzano domy i obejścia, aby zapewnić sobie ochronę przed nieszczęściami i chorobami. Później zaczęto święcić kredę, którą po powrocie do domu zapisywało się na drzwiach wejściowych rok oraz litery K+M+B lub C+M+B.
Rozwinięcie tego skrótu bywa interpretowane w różny sposób. Najczęściej mówi się, że są to inicjały Kacpra, Melchiora i Baltazara lub łacińskie życzenie Niech Chrystus błogosławi temu domowi (Christus Mansionem Benedicat).

Zwyczajem związanym ze świętem są orszaki Trzech Króli, które organizowane w wielu miastach Polski i świata. Korowód ma charakter ulicznych jasełek. W ubiegłych latach odbywały się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Szczecinie, Wrocławiu i Radomiu.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki