Uchwała „Anty-LGBT” w Klwowie unieważniona! Prokuratura Krajowa zaskarżyła wyrok WSA

i

Autor: pixabay.com Uchwała „Anty-LGBT” w Klwowie unieważniona! Prokuratura Krajowa zaskarżyła wyrok WSA

Uchwała „Anty-LGBT” w Klwowie unieważniona! Prokuratura Krajowa zaskarżyła wyrok WSA

2020-09-11 12:29

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy w Klwowie z 17 czerwca 2019 w sprawie podjęcia deklaracji "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT". Decyzja ta zapadła 15 lipca. Prokuratura Krajowa skierowała do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku WSA w Radomiu.

Przypomnijmy, że zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Radomiu, uchwała ta ma charakter dyskryminacyjny poprzez odnoszenie się do "ideologii LGBT". „Należy zwrócić uwagę na to, że to pojęcie odnosi się do ludzi. W naszych społecznościach lokalnych żyją ludzie o różnej orientacji seksualnej, światopoglądzie, o różnym kolorze skóry i każda społeczność powinna dbać o to, by czuli się jak we własnym domu” - podkreślił sąd.

W piątek, 11 września, Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargi kasacyjnej od tego orzeczenia. Jak podkreślono, w ocenie prokuratury wyrok sądu stanowi "niedopuszczalną ingerencję w prawo wspólnoty samorządowej do wyrażania poglądów w zakresie takich wartości, jak życie prywatne, małżeńskie, rodzinne oraz prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami" oraz stanowi "ograniczenie wolności wypowiedzi na istotne społecznie tematy".

ZOBACZ TAKŻE: Uchwała „Anty-LGBT” Rady Gminy w Klwowie nieważna! „To pojęcie odnosi się do ludzi”

Ponadto Prokuratura Krajowa zarzuciła w skardze naruszenia szeregu postanowień m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

"W skardze kasacyjnej prokurator podkreślił, iż sąd I instancji, stwierdzając nieważność uchwały, ograniczył w bezzasadny sposób wolność gminy do wyrażenia poglądów na doniosłe społecznie tematy, jak też naruszył jej konstytucyjne prawo do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych w interesie lokalnej społeczności" - podkreślono. Prokuratura Krajowa wskazała też, że odmienny pogląd w odniesieniu do tego typu uchwał wyraziły inne wojewódzkie sądy administracyjne, których zdaniem uchwały "stanowiły wyłącznie apele (deklaracje) będące dopuszczalnym głosem w debacie publicznej".

Źródło: Portal Samorządowy

Sonda
Co uważasz o "strefach wolnych od LGBT"?
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. mostu w Ostrowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki