UTH odpiera zarzuty Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Co dalej z kierunkiem lekarskim? [ZDJĘCIA]

2019-10-31 10:25

W środę podczas konferencji prasowej władze Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego odniosły się do negatywnej oceny kierunku lekarskiego. Zdaniem rektora uczelni te zarzuty są chybione i nieuzasadnione.

Przypomnijmy, wizytacja obyła się w dniach 25-26 stycznia tego roku. Jest to pierwszy raport dotyczący oceny Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla wydziału lekarskiego radomskiej uczelni. Zdaniem członków PKA największymi problemami kierunku lekarskiego są: nieskuteczny program nauczania i metody kształcenia, jakość kadry akademickiej oraz brak odpowiedniej infrastruktury, a konkretniej prosektorium.

 W środę w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa. Rektor uczelni profesor Zbigniew Łukasik uważa, że większość zarzutów jest nietrafione i chybione.

- Komisja uznała, iż nie spełniono kryteriów w zakresie zajęć z fizjologii, anatomii prawidłowej, histologii, cytofizjologii i embriologii, biologii medycznej, immunologii oraz chemii, jednak studenci osiągnęli w pełni efekty kształcenia i zajęcia w tym zakresie zostały w pełni przeprowadzone. Zarzuty w zakresie braku uzyskania wymienionych efektów kształcenie są, więc całkowicie chybione - mówił rektor.

W przypadku kadry akademickiej rektor uczelni przyznał, że zastrzeżenia komisji dotyczące braku dorobku naukowego wśród wykładowców są prawdziwe.

- Rzeczywiście prawdą jest, iż znacząca część kadry nie ma aktualnego dorobku naukowego. Są to jednak świetni fachowcy z niejednokrotnie wieloletnim stażem pracy w szpitalu i posiadają oni bardzo duże doświadczenie praktyczne - mówił Zbigniew Łukasik.

Zdaniem dziekana wydziału lekarskiego radomskiej uczelni, profesora Zbigniewa Kotwicy, za negatywną opinię odpowiadał w głównej mierze brak prosektorium i możliwości prowadzenia w nim zajęć.

- Prosektoria w radomskich szpitalach nie są jeszcze przystosowane do zajęć ze studentami, dlatego też zostały one przeprowadzone w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Główny zarzut komisji jest więc nieaktualny - mówił profesor Zbigniew Kotwica.

Negatywna opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, począwszy od wprowadzenia programu naprawczego, aż po wygaszenie kierunku lekarskiego. Uczelnia przedstawi swoje argumenty w obszernym wyjaśnieniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki