Wał szkwałowy – co to jest?
Wał szkwałowy szczególna forma chmury szelfowej przypominająca poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej. Tego typu forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem, i intensywne opady.
Groźna chmura
Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed wałem szkwałowym.
- Chmura ta często wzbudza konsternację oraz świadomość nadciągającego zagrożenia, dzięki czemu wiele osób nie ryzykując postanawia schronić się w bezpiecznym miejscu, co jest zachowaniem jak najbardziej prawidłowym. Czasami jednak jest już za późno, zwłaszcza jeśli burza przemieszcza się dość szybko, a wał szkwałowy wyłaniając się nad lasem czy budynkami pozostawia jedynie minuty na znalezienie schronienia. Nie każdy wał szkwałowy wiąże się z wystąpieniem gwałtownych, niszczących zjawisk atmosferycznych, lecz zdecydowana większość – poprzedza wystąpienie zjawisk, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia (wszakże najczęściej towarzyszy burzy). Jego obecność nie może być zatem bagatelizowana – informują Polscy Łowcy Burz.
Wał szkwałowy w rejonie Radomia
Jak poinformowali na swoim facebookowym profilu Polscy Łowcy Burz, we wtorek, 26 maja, można było zaobserwować malownicze i efektowne wały szkwałowe w rejonie Radomia.
- Przechodzące układy nie generowały już wyładowań atmosferycznych, więc w tym przypadku nie można już mówić o burzy – napisali na Facebooku.