25,1 mln tyle elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiono w okresie od 1 grudnia 2018 roku do 1 grudnia 2019 roku. Aż 15% z nich, czyli 3,7 mln, to zaświadczenia z województwa mazowieckiego. Najwięcej zwolnień było na terenie trzech warszawskich oddziałów ZUS, natomiast najmniej we wschodniej części regionu. W samym Radomiu wystawiono prawie 320 tysięcy elektronicznych L4.
Jakie masz prawa na chorobowym? e-Poradnik Zdrowie w pracy >>
Czytaj też: Super stylizacje na Sylwestra. Zobacz te pomysły! [ZDJĘCIA]
Od 12 miesięcy w Polsce nie obowiązują już papierowe zwolnienia lekarskie, zaś elektroniczne stały się codziennością. Czasami jednak zdarzają się sytuacje szczególne, takie jak awaria prądu, Internetu lub wyjazd do pacjenta bez wzięcia skonfigurowanego urządzenia (np. laptopa). W takich przypadkach lekarze mogą wystawić zwolnienia w trybie alternatywnym. Wykorzystują wtedy wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego. Mają później trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.
Kończą się upoważnienia
Elektroniczne zwolnienia lekarskie stały się obowiązkowe 12 miesięcy temu i właśnie wtedy część lekarzy zdecydowało się na skorzystanie z pomocy asystentów medycznych, którzy w ich imieniu mogli wykonywać czynności techniczne związane z wystawieniem zaświadczenia. Jednak nadal to lekarz decydował o samym zwolnieniu i jego szczegółach. Upoważnienie, które na to pozwala, jest ważne maksymalnie przez 12 miesięcy. Lekarze, dla których kończy się ten okres, powinni jak najszybciej zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych (RAM) i stworzyć nowe upoważnienie. Dzięki temu zachowają ciągłość obecnego systemu pracy. Od 1 grudnia 2018 roku wystawiono blisko 18 tys. upoważnień przyjętych z RAM.