Wyjątkowe miejsca kultu

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie - historia i ciekawostki, zdjęcia kościoła UNESCO

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, prawdziwa gratka dla fanów historii, to miejsce niezwykłe, które wręcz emanuje tradycją. W tym artykule przybliżamy historię, powstanie tego budynku oraz zdradzamy jak dojechać do kościoła św. Michała Archanioła, który wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski wpisany jest na listę UNESCO.

Spis treści

  1. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie - historia, powstanie i ciekawostki
  2. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie - wnętrze
  3. Zwiedzanie kościoła św. Michała Archanioła - godziny, informacje oraz dojazd
  4. Godziny otwarcia i dojazd do kościoła św. Michała Archanioła

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie - historia, powstanie i ciekawostki

Obiekt ten jest zabytkową strukturą, którą datuje się na około XV wiek. Powstał on na miejscu starszego obiektu z XII wieku. Budynek cechuje się konstrukcją zrębową oraz charakterystycznym podhalańskim stylem budownictwa. 

Wyjątkowy styl budowy wyróżnia go pośród obiektów w Polsce i na świecie - jako jedyny drewniany kościół otrzymał nominację w konkursie siedmiu cudów Polski

Poza sposobem w jaki go skonstruowano, kościół cechuje się unikatową polichromią - malunkami ściennymi - przedstawiającą motywy roślinne, zwierzęce, figuralne oraz geometryczne. Jest ona wykonana w 33 kolorach w 77 motywach. 

Kościół został wpisany na listę UNESCO w 2003 roku. 

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie - wnętrze

Wewnątrz kościoła znajduje się wiele unikalnych elementów. Jednym z nich jest krucyfiks z roku 1380 na belce tęczowej. Prawdopodobnie jest to najstarszy element w całym kościele i podejrzewa się, że pochodzi on z pierwszej świątyni zbudowanej w XII wieku. 

Warto też wspomnieć o posągu św. Mikołaja z roku 1420 czy też kopii malowidła sztalugowego z roku 1280 - najstarszego w całej Polsce, które przedstawia św. Agnieszkę i św. Katarzynę. 

Na specjalną uwagę zasługują ołtarz główny i ołtarze boczne. Ten pierwszy jest tryptykiem z XVI wieku, gdzie znajdują się wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Michała Archanioła z mieczem i wagą, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Z kolei ołtarze boczne są stworzone w stylu barokowym i znajdują się na nich rzeźby postaci religijnych. 

Unikalnymi, w skali Polski, a jednymi z pięciu na świecie są dzwonki w prezbiterium, które datuje się na XV wiek. Niezwykła skala tych instrumentów zwana gamą perską jest czymś, co czyni je wyjątkowymi. 

Zwiedzanie kościoła św. Michała Archanioła - godziny, informacje oraz dojazd

Wstęp do kościoła jest darmowy, a ofiary przeznaczone na konserwację tego zabytku są mile widziane. Należy pamiętać o tym, iż jest to nadal miejsce kultu więc odpowiedni strój i zachowanie jest obowiązkowe. 

Wstęp do kościoła w dni deszczowe jest ograniczony albo niemożliwy ze względu na niebezpieczeństwo jakie pogoda stwarza dla zabytku. 

Na terenie obiektu panuje kategoryczny zakaz robienia zdjęć z fleszem. W środku kościoła kupimy albumy, przewodniki i pamiątki, a dochód z nich zostanie w pełni przekazany na utrzymanie kościoła.

Godziny otwarcia i dojazd do kościoła św. Michała Archanioła

Poniedziałek-piątek  9:00-12:00 / 13:00-17:00
Sobota 9:00-12:00
Niedziela  12:00-17:00

Osoby zainteresowane zwiedzaniem grupowym muszą skontaktować się z przewodnikiem albo Ks. Proboszczem kolejno pod numerami telefonów 519-079-871 alb 18 257-17-97.

Dojazd oraz adres kościoła

Dojazd do kościoła możliwy jest z Krakowa "Zakopianką" drogami nr 7 do Zaborni i nr 49 do Nowego Targu. Po dojeździe do Nowego Targu, powinniśmy kierować się drogą 969 w kierunku Krościenka nad Dunajcem. 

Zobacz też: 17 najcenniejszych zabytków w Polsce. Oto cuda z polskiej listy UNESCO

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki