Kultowe bajki PRL

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - tu powstały kultowe bajki PRL. Reksio, Bolek i Lolek

2023-12-12 13:39

SFR Bielsko-Biała to miejsce legendarne. To tutaj narodzili się od Baltazar Gąbka czy Reksio. Obok budynku powstaje właśnie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, w którym będzie można poznać historię kultowych produkcji z czasów PRL. W mieście zorganizowano też specjalny bajkowy szlak. Poznajcie historię tego wyjątkowego miejsca.

Spis treści

  1. Studio Filmów Rysunkowych - jakie bajki powstały w historycznym studiu w Bielsku-Białej?
  2. SFR Bielsko-Biała - muzeum, zwiedzanie
  3. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała
  4. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej

Studio Filmów Rysunkowych - jakie bajki powstały w historycznym studiu w Bielsku-Białej?

Od momentu powstania w 1947 roku do dziś, SFR w Bielsku-Białej wyprodukowało ponad 1000 filmów rysunkowych. A wśród nich największe hity z dzieciństwa wielu pokoleń. Wśród nich seriale animowane:

  • Bolek i Lolek (1963–1986),
  • Reksio (1967–1990),
  • Porwanie Baltazara Gąbki (1969–1970),
  • Kangurek Hip-Hop (1975–1980),
  • Wyprawa Profesora Gąbki (1978–1980).

Powstawały tu także filmy pełnometrażowe, m.in. z przygodami Bolka i Lolka. Najlepszy okres dla studia przypadł na lata 60. i 70. Wszystkie produkcje powstawały czasochłonną techniką animacji poklatkowej. Jak podaje portal slaskie.travel, pełnometrażowy film Wielka podróż Bolka i Lolka, który w 1977 roku trafił do polskich kin, składał się z 60 tysięcy rysunków.

Wśród twórców tych legendarnych bajek - Lechosława Marszałka, Alfreda Ledwiga, Leszka Lorka, Władysława Nehrebeckiego - i innych specjalistów pracujących na sukces studia, znaleźć można również kompozytora, który dziś pewnie niewielu kojarzy się z bielskim SFR-em, Krzysztofa Pendereckiego.

Konkurencję dla studia mogli stanowić chyba tylko twórcy z Łodzi - tu działał słynny Se-ma-for, w którym narodził się Miś Uszatek, Colargol, Plastuś czy Pingwin Pik-Pok. Łódzkie studio dwa razy zostało nagrodzone Oscarem za filmy Tango (1982) oraz Piotruś i Wilk (2007).

SFR Bielsko-Biała - muzeum, zwiedzanie

Do tej pory Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przy ul. Cieszyńskiej 24 było otwarte dla zwiedzających, jednak obecnie, na czas budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, nie ma możliwości zwiedzenia Studia. Według komunikatu na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inwestycja zostanie oddana do użytku końcem 2023 roku.

W międzyczasie na stronie SFR, w zakładce VOD, możecie obejrzeć archiwalne odcinki seriali animowanych studia, a w samym Bielsku rozmieszczono rzeźby słynnych postaci - tworzą szlak bajkowego Bielska-Białej. Możecie też odwiedzić historyczny Teatr Lalek Banialuka przy ul. Mickiewicza 20.

Szlak Bajkowe Bielsko-Biała

Szlak rozpoczynał się w Studiu Filmów Rysunkowych, które obecnie jest niedostępne dla zwiedzających - można je zatem wziąć w nawias, choć i tak warto zobaczyć ten historyczny i bardzo ładny budynek. Kolejne punkty szlaku to:

  • pomnik Bolka i Lolka na ul. Mostowej przy galerii handlowej Sfera;
  • pomnik Reksia znajdziecie przy fontannie między ulicami 11 Listopada i ulicą Stojałowskiego;
  • pomnik Don Pedro de Pommidore, czarnego charakteru z bajek o Baltazarze Gąbce na ul. 11 Listopada;
  • pomnik Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego z tej samej bajki miniecie w następnej kolejności na tej samej ulicy, przy placu Wojska Polskiego;
  • pomnik Pampaliniego z bajki Pampalini łowca zwierząt stoi niedaleko ratusza miejskiego.

Przy każdym z pomników można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Pomniki cieszą się dużą popularnością - w ładną pogodę możecie trafić na kolejkę.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej

Choć na chwilę obecną nie znamy zbyt wiele szczegółów dotyczących ekspozycji, OKO zostało pomyślane jako centrum edukacji i rozrywki. Multimedialne wystawy skierowane będą przede wszystkim do młodszych zwiedzających, jednak dorośli również powinni znaleźć coś dla siebie. W kinie będzie można obejrzeć produkcje SFR. Cennik biletów wstępu nie jest jeszcze znany. 

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO ma zostać otwarte pod koniec 2023 roku.

Zobacz też: Lekcje w terenie - historyczne i naukowe atrakcje dla uczniów, które uczą i bawią

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki