Atrakcje Warszawy

Zamek Królewski w Warszawie - zwiedzanie 2023, informacje, zdjęcia i historia oraz legendy

Barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski w Warszawie jest miejscem wyjątkowym i natychmiast rozpoznawalnym. W artykule przybliżamy informacje o biletach, opis tego miejsca, jak i również historię Zamku Królewskiego w Warszawie. Sprawdźcie najważniejsze informacje, zanim zaplanujecie wizytę w jednym z najważniejszych zabytków stolicy.

Spis treści

  1. Zamek Królewski w Warszawie - historia
  2. Lokalizacja i dojazd do zamku
  3. Co warto zobaczyć wewnątrz Zamku Królewskiego w Warszawie?
  4. Wystawy czasowe w roku 2023 na Zamku Królewskim
  5. Zamek Królewski w Warszawie - opis, ciekawostki
  6. Wejście na Zamek Królewski - bilety, godziny otwarcia

Zamek Królewski w Warszawie - historia

Początki tego miejsca sięgają XII wieku, kiedy to zbudowany został tutaj gród pełniący funkcje obronne. Na przełomie lat gród rozwijał się poprzez wzniesienie zabudowy ceglanej, aż w końcu przekształcił się w pełnoprawny zamek. 

W XV wieku gościł tutaj po raz pierwszy król polski - Władysław Jagiełło. W XVI wieku rozbudowa zamku z inicjatywy króla Zygmunta Augusta została polecona architektowi Govianniemu Battiście Quadro

Największy rozkwit tego miejsca nastąpił między XVI, a XVIII wiekiem, kiedy to stąd panowali Zygmunt III Waza, Jan III Sobieski i August II. Zamek był rozbudowywany i stał się prawdziwym pałacem godnym królów. 

W latach 1806-1807 na zamku przebywał Napoleon Bonaparte. Niestety, w czasie II wojny światowej zamek uległ zniszczeniu. Później, za sprawą wniosku Edwarda Gierka podjęto decyzję o odbudowie zamku. 

Lokalizacja i dojazd do zamku

Zamek Królewski w Warszawie znajduje się na placu Zamkowym 4. 

Co warto zobaczyć wewnątrz Zamku Królewskiego w Warszawie?

Wewnątrz zamku znajdują się insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak i również insygnia władzy Prezydenta RP. W roku 1994 hrabina Karolina Lanckorońska przekazała 37 obrazów, w tym dwa obrazy Rembrandta - "Uczony przy pulpicie" oraz "Dziewczyna w ramie obrazu". 

Jeśli chodzi o pomieszczenia to koniecznie trzeba obejrzeć wyjątkowy Pokój Konferencyjny i Salę Tronową. Dodatkowo, Nowa Izba Poselska i Sala Canaletta potrafią zdecydowanie zaprzeć dech w piersiach. 

Poza tym, wyjątkowe ogrody i plac zamkowy to obowiązkowa atrakcja. 

Inne atrakcje w pobliżu

Osoby zainteresowanie dodatkowymi atrakcjami mogą udać się do Pałacu pod Blachą, zajrzeć do Galerii Arcydzieł albo wejść na Arkady Kubickiego

Wystawy czasowe w roku 2023 na Zamku Królewskim

Na dzień 26.06.2023 roku prezentowanych jest sześć wystaw czasowych:

  • "Kopernik i jego świat" - wystawa mówiąca o twórcy teorii heliocentrycznej. 
  • "Ci piekielni lansjerzy!" - wystawa opowiadająca o losach i historii polskich lansjerów w XIX wieku. 
  • "Widok Warszawy. 150. rocznica powstania panoramy Konrada Brandla" - opisująca panoramy Warszawy w przeszłości. 
  • "Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie" - sprowadzona z Kijowa wystawa dzieł sztuki.
  • "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej - Varsaviana" - prezentująca najcenniejsze wyroby polskiego złotnictwa.
  • "Mattia Preti - Partia tryktraka" - pokaz wyjątkowego obrazu. 

Zamek Królewski w Warszawie - opis, ciekawostki

W kontekście wyjątkowych wydarzeń, to trzeba wspomnieć o tym, że to właśnie tutaj przekazany królowi Rzeczypospolitej został rosyjski car Wasyl Szujkowski oraz jego bracia. 

Z innych ciekawostek, na Zamku Królewskim znajdują się jedyne zachowane w Polsce skrzypce Stradivariusa - wyjątkowego lutnika i renomowanego twórcy instrumentów. 

Ponadto, to właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 maja w 1791 roku, a także można znaleźć urnę z sercem Tadeusza Kościuszko, która znajduje się w zamkowej kaplicy. 

Zamek Królewski w Warszawie - legendy 

Wokół zamku krąży kilka interesujących legend - pierwsza z nich to legenda o Białej Damie. Tytułową Białą Damą podobno jest Barbara Radziwiłłówna, której duch został przywołany za sprawą mrocznej magii, gdyż jej mąż - Zygmunt August - nie mógł bez niej żyć.

Co ciekawe, w zamku jest legenda o jeszcze jednej Białej Damie - tym razem mówi się, że jest to "prywatny duch Poniatowskich", gdyż podążał za tym rodem wszędzie, gdzie się pojawili. 

Wejście na Zamek Królewski - bilety, godziny otwarcia

Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00. 

Wejście na zamek jest za okazaniem biletów, ich ceny są poniżej: 

  • Trasa Królewska - normalny (50 zł), ulgowy (40 zł), dzieci 7-16 lat (1 zł). Trasa Królewska obejmuje Apartament Wielki i Królewski, Galerię Czterech Pór Roku, Nową Izbę Poselską, Galerię Wettynów, Pokoje Prezydenckie, Salę Senatorską, prezentację obrazów Jana Matejki oraz Antyszambrę. 
  • Galeria Arcydzieł - normalny (40 zł), ulgowy (30 zł), dzieci 7-16 lat (1zł).
  • Pałac pod Blachą - normalny (30 zł), ulgowy (20 zł), dzieci 7-16 lat (1 zł). 

Istnieje możliwość zakupienia biletów grupowych - więcej informacji na stronie głównej Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Poza wyżej wymienionym atrakcjami istnieje możliwość wykupienia biletów na szereg różnorodnych wystaw czasowych, które organizowane są na zamku. 

Dla osób zainteresowanych jest możliwość skorzystania z Audioprzewodników w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim i ukraińskim. 

Darmowe wejścia na Zamek Królewski

Darmowe wejścia są przewidziane dla dzieci do lat 7 oraz dla wszystkich w środy na Apartamenty Wielki i Królewski, Obrazy Jana Matejki, Salę Senatorską, Galerię Królewiczowską oraz Galerię Arcydzieł w ramach połączonej trasy.

Dodatkowo, za darmo można wejść do Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą. 

Wejściówki do pobrania w kasie zamku.

Zamek Królewski w Warszawie to nie jest jedyny piękny zamek w Polsce. W poniższym artykule przybliżamy najpiękniejsze, najbardziej imponujące i najciekawsze zamki w Polsce. 

Czytaj też: Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania - zdjęcia. Ile ich jest łącznie? Który jest największy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki